جاهای دیدنی تفت

جاهای دیدنی تفت | معرفی 10 تا از بهترین جاهای دیدنی تفت

تفت کجاست ؟

شهرستان تفت نیز سه شهر داره از جمله نیر , تفت و بخ که این شهرستان در استان یزد هست .  شهر تفت چیزی حدود 20 کیلومتر با یزد فاصله داره و جاهای دیدنی تفت بسیار زیبا و ارمغان آور هست. این شهر به‌خاطر واقع‌شدن در دامنه شیرکوه، آب‌وهوای خوب و خنکی دارد که آن را از شهرهای دیگر استان یزد  متمایز می‌کند.

شهر تفت بین کوه های سنگی قرار گرفته و با طبیعتی که دارد در دل کویر همه را شوکه میکند  .بخش شمالی تفت،  روستاهای بیابانی با آب‌وهوایی گرمسیری و بخش جنوبی آن دامنه های کوه های سنگی با موقعیتی سردسیری دارد به خاطر همین در سفر به این شهر باید منتظر هر آب و هوایی باشید .

بهترین زمان سفر به تفت کی هست ؟

بهترین زمان سفر به این شهر زمستان هست نه به این معنی که زمان های دیگه مناسب نیست بلکه به خاطر موقعیت جغرافیایی که قرار دارد  .  در اصل، رشته‌کوه شیرکوه، بخش‌های مرکزی استان یزد را از بخش غربی جدا می‌کند. ارتفاعات شیرکوه همواره پر از برف هستند و همین موضوع روح زندگی را به شهرهایی مثل تفت بخشیده است. شهرستان تفت هم به موهبت همین کوه، آب‌وهوای نیمه‌خشک و کوهستانی دارد و هر چهار فصل سال برای سفر به این شهر مطلوب است. بارندگی نسبتاً خوبی در تفت وجود دارد و نوسان درجه حرارت هوا بین 34 و 12 درجه سانتی‌گراد است. البته طبیعی است که هر چه از دامنه کوه دورتر می‌شویم میزان بارندگی کاهش یابد .

زیبایی های طبیعی شهر

گیاهان

تا الان  چیزی درباره پوشش گیاهی ایرانی ـ تورانی شنیده‌اید؟ اگر می‌دانید و شنیده اید که  چیست که چه بهتر. اگر  هم نمی‌دانید باید گیاهانی مثل چنار، گون، کتیرا و انغوزه را در ذهنتان تصور کنید.  طبیعت شهر تفت پوشیده از این گیاهان است و باغ های انار که زیبایی و چشم انداز خاصی  را به ارمغان آورده است . حتی میتوان گفت که یکی از جاهای دیدنی تفت که بسیار زیبا و خوش رنگ هست باغ های انار واقع در این شهر هست .

جانوران

به دلیل قرارگرفتن کویر و کوهستان در کنار هم، جانوران مختلفی در این ناحیه زندگی می‌کنند. برای مثال گرگ، آهو، میش، خرگوش، کبک، تیهو، شغال، بزکوه و… در طبیعت این شهر دیده شده‌اند .

 

جاهای دیدنی تفت

 

 • آسیاب آبی

آسیاب آبی شهرستان تفت، متشکل از ۲ سنگ آسیاب به قطر ۱۲۰ سانتی‌متر و وزن ۵۰۰ کیلوگرم می‌باشد که به‌طور میانگین ساعتی ۴۰ تا ۶۰ کیلوگرم گندم را به آرد تبدیل می‌کند. عمق این آسیاب؛ ۳ متر، مساحتش ۹۵ متر و شعاع و عمق تنوره آن هم بین ۲.۵ تا ۶ متر می‌باشد.

شهرستان تفت با دارا بودن بیش از ۱۸ آسیاب، به شهر آسیاب‌های آبی معروف می‌باشد و روزگاری، صادرکننده آرد بوده است .

 

 • حمام دربند میرزا

حمام دربند میرزا یکی از جاهای دیدنی تفت هست که  تاریخ ساخت آن نیز به دوران قاجار بر می گردد. حمام های قدیم که به گرمابه معروف بودند به دلیل معماری، گچ بری، نقاشی های ارزشمند ادبی، اسطوره ای، مذهبی، سازه های خاص و طراحی ویژه معماری به عنوان آثاری تاریخی و دارای ارزش ملموس میراث فرهنگی محسوب می شوند.

این حمام قدیمی در محله دربند میرزای تفت و در مجاورت حسینیه و مسجدی به همین نام واقع شده است. معماری خاص این اثر باعث شده است در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۸۴ با شماره‌ی ثبت ۱۲۳۵۶ به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت برسد.

 • آبشار دره گاهان

گاه درزبان پارسي قديم به معنی  شادي ودره گاهان يا دره شاديها،دره ايست كه درزمانهاي دورمردمان جشن هاومراسمات خودرادرآن برپاميداشتند.اين دره كه به گفته كساني به دليل چرانيدن و نگه داشتن گاو در آن به نام دره گاوون نيز صدا زده  ميشودهم اكنون درنقشه هاوتابلوها به نام دره گاهان بوده ودرگويش محلي دره گوهون گفته ميشود.

آبشار فصلی دره گاهان که یکی از جاهای دیدنی تفت هست با ارتفاعی بیش از 20 متر دارد که در فصل بهار تا اوایل تابستان از سرچشمه های شیرکوه آب از ییلاقات ده بالا و طزرجان به این سمت جاری است و در ارتفاع بالای 20 متر به صورت آبشار در می آید.

 

دره گاهان از یک دره اصلی و تعداد زیادی دره فرعی تشکیل شده که توسط آبهای جاری از دامنه های شیرکوه طی قرنها وهزاره ها به صورت کنونی درآمده است.

دره گاهان از ۷ دره فرعی تشکیل شده که عبارتند از  دره اصلی –دره خشک– دره آلبالو– دره آب پلنگ –دره لا انار –دره آبشار– دره باد گز

با بازدید از این آبشارهای زیبا، شاهد چشم اندازی دیدنی خواهید بود که می تواند به عنوان محل مناسبی برای استراحت و گذراندن اوقات فراغت و همچنین سوژه خوبی جهت عکاسی انتخاب شود.

 • چشمه تا مهر

گاهی نام‌گذرای برخی اماکن جالب  و با دلیل است. از خودتان پرسیده اید  چرا به این چشمه تامهر می‌گویند؟

این چشمه زیبا که یکی از جاهای دیدنی تفت هست که در اوایل بهار تا انتهای تابستان پر آب است و با آغاز فصل پاییز آب آن کم می‌شود. به دلیل همین کم‌آبی در فصل پاییز، به آن نام لقب تا مهر داده‌اند.

این چشمه در فاصله ۶ کیلومتری غرب این شهر، در روستایی به نام اسلامیه قرار دارد .

 • اقامتگاه نار تی تی

توی کوچه پس کوچه های تفت مابین کوچه باغها یک اقامتگاه ای هست که جزو  جاهای دیدنی تفت  با اسم نارتی تی این اقامتگاه یک خونه قدیمی بوده که باز سازی شده و الان به شکل اقامتگاه توریستی دراومده .

اقامتگاه نارتی تی متعلق به یک زوج زرتشتی هست که تو شهر تفت قرار داره. این اقامتگاه بیشتر از اینکه یه اقامتگاه باشه یه مکان برای ارامش و لذت بردن زندگی هست. ادمهای این خونه انقدر صمیمی و مهربون هستند که اصلا دلت نمیخواد لحظه ای اقامتگاه رو ترک کنی .

 • کوه عقاب

یکی دیگر از جاهای دیدنی تفت که قدمت آن را به اوایل دوره دوم زمین‌شناسی نسبت داده‌اند. در اواخر دوره دوم، ساختار بخش‌های دیگر کوه تغییر کرد .کوه عقاب که یکی از جاهای دیدنی تفت هست نیز کوهی استوار است که ساختاری شبیه یک عقاب نشسته در کمین دارد. ارتفاع این کوه از سطح دریا بیش از ۲۰۰۰ متر و از سطح زمین حدود ۱۴۰ متر است.

 • باغ صدری

یکی دیگه از جاهای دیدنی تفت باغ صدری که مردم محلی به این نقطه باغ هم نمیر هم میگن چون قدیم ها شخصی به اسم نمیر تفتی یکی از زرتشتیان به نام و مشهور شهر تفت در آن زندگی کرده است . بلند ترین بادگیر  تفت در این باغ قرار دارد . این باغ در دوره زندیه ساخته شده به خاطر داشتن تالار بزرگ و حوض طویل مارا به یاد باغ فین کاشان می اندازد .

 

 • باغ دو سرو

یکی از  جاهای دیدنی تفت باغ دو سرو هست  . شادی را نمی توان فروخت یا قرض داد ولی می توان هدیه داد. مکانی که از یک سو کوهی با شیب ملایم و در روبروی آن دو سرو کهنسال قد برافراشته اند و قناتی نیز ما بین دو که از قناعت این دیار سخن دارد، جاری هست .

 • مجموعه شاه ولی

مجموعه تاریخی «شاه نعمت‌الله ولی»یکی از جاهای دیدنی تفت که شامل حسینیه، مسجد، بقعه شاه خلیل ثانی، زورخانه، مدرسه، بازار، میدان، آب‌انبار و نخل می‌باشد که در تفت قرار دارد. این مجموعه، یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی تفت هست و جزو دیدنی‌ترین بناهای به یادگار مانده تاریخ در دل کویر که در تاریخ ۸ خرداد ۱۳۷۸ هـ.ش با شماره ۲۳۴۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 • روستای توران پشت 

روستای توران پشت که یکی از جاهای دیدنی تفت هست روستایی مرتفع و تاریخی در ۶۰ کیلومتری شهرستان تفت و ۲۵۰۰ متری سطح دریا  که با قرارگیری در دامنه‌های جنوبی شیرکوه و دشت‌های سرسبز، آب و هوایی نیمه‌خشک و کوهستانی دارد.

در سال ۹ هـ.ش، «توران پشت یا همان توران دخت» دختر خسروپرویز پادشاه ایران دستور داد تا یک آتشکده و بنایی به نام توران پشت در روستای تاریخی قهستان (قناتستان به دلیل داشتن قنات‌های فراوان) برپا کنند که هم‌اینک به یادگار مانده و نام روستا را به توران پشت تغییر داده است.

 • قلعه توران پشت 

قلعه توران پشت که یکی از جاهای دیدنی تفت  ، در دامنه‌ کوه و بر روی صفّه‌‌ای رو به‌سوی دشت قرار گرفته و با وسعت و شکوه خود، حالتی اساطیری را به نمایش گذاشته و بنای این قلعه منحصربه‌فرد و حتی در بزرگ ۱ در ۱.۷ متری آن، از جنس سنگ رسوبی تپه توران پشت می‌باشد. قلعه توران پشت، تعداد زیادی حجره دارد که در گذشته، هرکدام از آن‌ها در اختیار یک خانواده روستایی قرار داشته و در داخل آن‌ها هم انواع مواد غذایی مانند خشکبار، حبوبات، آرد و… در محل مخصوص خود و به‌صورت طبقه‌بندی انبار می‌شده .

 • چشمه های جوشان توران پشت

منطقه گردشگری توران پشت که یکی از جاهای دیدنی تفت هست ، دارای چشمه‌های جوشان آهکی هست که متعلق به دوره کواترنر است و با شماره ۱۹۰، در فهرست میراث ملی طبیعی ایران به ثبت رسیده است.

این چشمه‌های آهکی، یكی از زیباترین چشمه‌های جوشان كشور می‌باشد که در فاصله بسیار كمی از «تخت رستم» قرار دارند. به‌صورت آبگرم و خیلی آرام با املاح گچی و آهکی، از زمین در حال جوشیدن است و هرچند وقت یک‌بار به‌مرورزمان به شکل ورقه‌ورقه (به شكل پیاز) و لایه‌ای، تپه‌ای از املاح را به وجود می‌آورد كه هنگام ضخیم شدن، از جوشش چشمه جلوگیری می‌کند؛ اما این چشمه، هرگز خاموش نمی‌شود و در نزدیكی محل قبلی و از کف، دوباره شروع به جوشیدن می‌كند و حیات را به جریان می‌اندازد.

 

 • گنبد شیخ جنید توران پشت 

در ایامی دور بر روی تپه‌های مشرف‌به روستای توران پشت؛ ۴ بقعه گنبدواره به نامه‌ای چهل‌دختران، سید گل سرخ، پیرمراد و شیخ جنید توران پشت قرار داشته که ۲ بقعه آن، تخریب شده و اینک تنها ۲ بقعه شیخ جنید و چهل‌دختران باقی مانده‌ است.

فرم مخروطی گنبد شیخ جنید (آرامگاه ابن ابی طاهر) مزیّن به آیات قرآنی و شبیه به گنبد سنگی ابرکوه می‌باشد. بقعه چهل‌دختران هم بنایی سنگی و هشت‌ضلعی  که قدمت آن به قرن ۶ هـ.ش می‌رسد و با شماره ۲۳۱۵۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

 

اشتراک گذاری

1 یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *