نجوم یزد

رویداد های نجومی سال از بارش شهابی تا رصد سیارات

رویداد های نجومی در سال

با نزدیک شدن به فصل های سرد سال، تمایل برای سفر به کویر و تماشای آسمان شب هم بیشتر می‌شود.کارشناسان نجوم معتقدند، امسال شاهد پدیده های نجومی خوبی خواهیم بود که شرایط خوبی برای علاقه مندان به کشف دنیای نجوم است. در ادامه مهم ترین رویداد های نجوم سال1400 را بررسی میکنیم.

بارش شهابی

چند سالی هست که بارش شهابی یکی از هیجان انگیز ترین پدیده های نجوم است خیلی از علاقه مندان نجوم و عکاسان  برای تماشای شهاب های رقصان درآسمان فرصت رو غنیمت شمارده و سعی بر ثبت لحظه هیجان انگیز را دارند. قبل از اینکه به جزییات بارش شهابی 1400 بپردازیم، میخواهیم اول کمی بیشتردرمورد این پدیده خاص نجوم بدانیم.

بارش شهابی

بارش شهابی چیست

زمین درمسیر گردش خودش به دور خورشید گاهی از میان توده ای از ذرات میگذرد. تماس این ذرات با سطح جو زمین باعث سوخته شدن ذرات می شود. درخششی که پس از سوختن نمایان می شود رو شهاب میگویند.

زمان بارش شهابی

تابستانی که گذشت، در نیمه مرداد 1400 ، بارش شهابی برساوشی به اوج می رسید به طوری که حدود 100 شهاب در ساعت از آسمان گذر می کرد. با شکوه ترین حالت شهابی در  22 تا 23 آذر ماه قابل مشاهده هست. شهاب های این بارش اغلب به رنگ سفید و روشن بوده و به بارش شهابی جوزایی معروف است.

آخرین بارش شهابی سال در اولین ماه زمستان رخ خواهد داد. اگر خوش شانس باشید میتوانید در 14 دی 1400 چند شهاب درخشان در آسمان رصد کنید.

[tds_info]تور های نجوم در یزد فرصتی برای کشف اسرار آسمان[/tds_info]

رویداد های نجومی پاییز

مهم ترین رویداد های نجومی از بارش های شهابی تا امکان رصد سیارات در فصل پاییز اتفاق خواهد افتاد. در ادامه با تقویم نجوم در فصل پاییز آشنا می شویم.

ماه گرفتگی

ماه گرفتگی زمانی رخ میدهد که خورشید، زمین و ماه کاملاً در یک خط قرار گرفته باشند. به طوری که سایه زمین بر روی ماه بیوفتد و هرچقدر کمتر و ناقص تر رخ دهد به آن ماه گرفتگی جزئی می گویند.

ماه گرفتگی پیش رو

ماه گرفتی جزئی و در مناطقی که ماه در آن زمان بالاتر از افق قرار داشته باشد مثل قاره امریکا، آسیای شرقی و اندونزی  در 28 آبان 1400 قابل مشاهده خواهد بود.

 ابزار رصد ماه‌گرفتگی

 برخلاف خورشید گرفتگی ماه با چشم غیرمسلح به راحتی قابل مشاهده است. همچنین وجود یک دوربین قوی برای عکاسی از ماه میتونه یه تجربه عالی برای ثبت اون لحظه باشه!

خورشیدگرفتگی کلی

خورشید گرفتگی گل سر سبد پدیده های نجوم است که انواع مختلفی دارد. خورشید گرفتگی کلی زمانی اتفاق میافتد که ماه و خورشید و زمین در یک راستا قرار گرفته باشند که در این حالت کل قرص خورشید در پشت ماه پنهان می شود. مدت گرفتگی کامل فقط 1 تا 2 دقیقه طول میکشد ولی همان زمان کوتاه یکی از بهترین تجربه های زندگی خواهد شد.

خورشید گرفتگی

خورشید گرفتگی های پیش رو

خبر خوب اینجاست که اولین خورشید گرفتگی کلی در 13 آذر 1400 اتفاق میوفتد که کل سطح خورشید به مدت 54 ثانیه پنهان خواهد شد. ولی خبر بد اونجاست که این خورشید گرفتگی در ایران قابل مشاهده نیست و برای تماشای این رخداد باید یه سفر پر هزینه به قطب جنوب و آفریقای جنوبی داشته باشید.

خورشید گرفتگی کامل در ایران

آخرین خورشید گرفتگی کامل در ایران حدود 22 سال قبل، سال 1378 در شهرهای اصفهان و کرمان به صورت کامل خورشید گرفتگی قابل مشاهده بود. در سال 1412 در 30 اسفند خورشید گرفتگی کلی بعدی رخ خواهد داد که نوار سایه آن در شهرستان مرودشت و تخت جمشید خواهد بود.

حواستون به چشماتون باشه!

تماشای خورشید گرفتگی با چشم های غیر مسلح غیر ایمن است،  بنابراین حتما برای این رویداد از عینک های مخصوص یا درصورت امکان از تلسکوپ های خورشیدی استفاده کنید.

 انقلاب زمستانی

در آخرین روز از آخرین ماه پاییز، نیم کره جنوبی اندکی به سمت خورشید متمایل شده و نیم کره شمالی از خورشید دور می شود و این نشانه ی آغاز فصل زمستان است که به آن اصطلاحا «انقلاب زمستانی» میگویند.

رصد کهکشان

رویداد های نجومی فصل زمستان

یکی از جذاب ترین مکان ها برای رصد آسمان شب، سفر به مناطق کویری است. فصل سرد زمستان، برای تماشای کهکشان در مناطق خشک و کویری مناسب هستند. بنابراین قبل از تصمیم به سفر بهتر است با رویداد های نجومی فصل زمستان آشنا شوید.

[tds_note]اگه می خوای با بهترین مکان ها برای رصد ستارگان در یزد، آشنا بشی حتما این مطلب رو بخون![/tds_note]

رصد گران منتظر دنباله دار در اوایل زمستان باشند

اگر کمی به نجوم و دنیای کهکشان ها علاقه داشته باشید، حتما اسم ستاره دنباله دار به گوشتان خورده. اما برای بررسی دقیق تر این گوی های برفی ادامه مطلب رو بخونید.

دنباله دار چی هست؟!

گلوله های سفید رنگ فضایی، که از گاز های یخی و سنگ و گرد و غبار تشکیل شده است. تحقیقات پیرامون دنباله دار ها نشان داده است که سن آنها در کمترین حالت بین 20 تا 200 سال است و در بیشترین حالت به بالای 200 سال هم می رسد.

معمولا دنباله دار ها با چشم غیر مسلح  قابل دیدن نیستند اما در شرایط خاص وقتی به خورشید نزدیک شوند و برف و یخ آنها تبخیر شود نمایش زیبایی از خود به جا می گذارند.

کی میتونیم ببینیمش؟

علاقه مندان عکاسی در حوزه نجوم، در اواخر پاییز یا اوایل زمستان 1400 خود را برای تماشای  دنباله دار معروف «لئونارد» آماده کنند. تاریخ دقیقا حضور این دنباله در زمین مشخص نیست ولی به صورت تقریبی در تاریخ 13 دی 1400 منتظر ستاره تابناک باشید.

رصد عطارد در شامگاه یا سحرگاه

سیاره عطارد به دلیل نزدیکی زیاد به خورشید و سرعت بالای حرکت آن، خیلی سخت قابل رصد است. 17 دی 1400 فرصتی برای علاقه مندان رصد گریزپاترین سیاره منظومه شمسی هست. زمانیکه عطارد در اصطلاح نجومی در بیشترین کشیدگی شرقی رسیده است یعنی وضعیت آن در بیشترین فاصله از خورشید و در شرق قرار میگیرد و این زمان بهترین فرصت برای رصد عطارد در هنگام غروب خورشید است.

برای تماشای بهتر سیاره عطارد در سحرگاه 27 بهمن ماه باید منتظر وقوع کشیدگی غربی باشیم که در بامداد امکان رصد آن در آسمان آسان تر خواهد بود. رصد عطارد با چشم غیر مسلح هم امکان پذیر است اما وجود دوربین و تلسکوپ  کار را ساده تر خواهد کرد.

رصد با تلسکوپ

[tds_info]ستاره شناس و منجم معروف کاشانی کیست؟[/tds_info]

تماشای مستقیم عطارد و زحل و مشتری از بالکن خونه!

از 19 تا 21 اسفند سال جاری، اگر روزها کمی سحر خیز باشید، میتوانید عطارد و زحل و مشتری کنار هلال ماه با چشم غیر مسلح و بدون هیچ ابزار تخصصی در حیاط یا بالکن خانه خود ببینید.

 سخن پایانی رویداد های نجوم در رو به راه

تورهای نجوم به دلیل جذابیت برای همه رده های سنی، امروزه به عنوان یکی از تور های پرطرفدار، گردشگردی می باشد.اگر شما هم از طرفداران پروپا قرص رصد و علم نجوم هستید، توصیه میکنیم حتما تور های نجوم سایت رو به راه رو بررسی کنید. قطعا این یک تجربه فراموش نشدنی برای شما خواهد شد.

مهندس کامپیوتری هستم که عاشق نوشتن هست، دوست دارم تموم چیزایی که میدونم رو با بقیه شریک بشم :) سایت رو به راه بهترین فرصت برای یادگیری و به اشتراک گذاری تجربه هام هست :)

1 یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *