اقامتگاه بوم گردی و تجربه های جدید اقامت

اقامتگاه بوم گردی و تجربه هایی که نباید از دست بدهیم!

با ماندن در اقامتگاه بوم گردی و تجربه آن، اقامت در سفر نیز به طور ویژه‌ای لذت بخش و منحصر به فرد می‌شود. تاریخچه استفاده از اقامتگاه‌‌ های بوم‌گردی در دنیا به سال 1994 برمی‌گردد. اقامتگاه‌های بوم‌گردی نمونه‌ای از کسب‌و‌کارهای کوچک محلی سازگار با طبیعت هستند. در اینجا، گردشگران حکم مسافر يا توریست را ندارند. آن‌ها به عنوان مهمان اقامتگاه محسوب می‌‌شوند. با مجله رو به راه همراه باشید تا با انواع اقامتگاه بوم گردی و تجربه هایی که می‌توانیم داشته باشیم، آشنا شوید.

اقامتگاه بوم گردی چیست؟

اقامتگاه‌های بوم گردی در طبیعت، روستا یا بخش تاريخی شهرها ساخته می‌‌شوند. این نوع از اقامتگاه‌ها در هماهنگی کامل با محیط زیست و معماری بومی قرار دارند. به علاوه حضور و اقامت گردشگران در اقامتگاه بوم گردی باید با تعامل و سازگار با جامعه محلی باشد. هدف از راه‌اندازی این نوع اقامتگاه‌ها با هویت و ساختاری بومی، توسعه پایدار گردشگری می‌باشد. توسعه پایدار گردشگری به توانمندسازی جامعه محلی، کسب تجربه‌های جدید برای گردشگران و حفظ محیط زيست کمک می‌کند.

ویژگی‌های اقامتگاه‌های بوم گردی

اقامتگاه‌ بوم گردی به دلیل ساختار بومی و طبیعی، در مقایسه با هتل، خانه‌‌های اجاره‌ای، مسافرخانه‌ها و غیره ویژگی‌های خاصی دارند. به دلیل همین ویژگی‌ها جذابیت و رضایت بیشتری را برای مسافران به همراه دارند. این شما و ویژگی های یک اقامتگاه بوم گردی استاندارد:

 • اکثرا توسط یک خانواده محلی راه‌اندازی می‌شوند و فقط جنبه اقامتی ندارند. در آن‌ها تجربه‌های خاصی مانند رویدادهای بومی، تورها، ساخت، آموزش و فروش صنایع دستی، تهیه غذا و نوشیدنی‌های محلی و نمایش و موسیقی سنتی فراهم شده است. اعضای خانواده میزبان (صاحب اقامتگاه) و جامعه محلی مقصد در تمامی فعالیت‌های گردشگری آن اقامتگاه مشارکت دارند.
 • در این اقامتگاه‌ها رابطه مستقیم و حتی دوستی بین میزبان و میهمان برقرار می‌شود. این رابطه میزبان و میهمان اقامتگاه و تجربه دوستی آن‌ها، باعث رضایت گردشگر، احساس امنیت، توسعه پایدار، رشد جامعه محلی و ایجاد کسب و کار بومی می‌شود.
 • در اقامتگاه‌ بوم گردی، گردشگران حکم مسافر يا توریست را ندارند. آن‌ها به عنوان مهمان اقامتگاه محسوب می‌‌شوند.
 • خود اقامتگاه به دلیل ویژگی معماری، مصالح سازگار با محیط زیست و طراحی داخلی بومی آن یک اکوموزه و جاذبه گردشگری به شمار می‌رود.

چند نوع اقامتگاه بوم گردی وجود دارد؟

با توجه به شرایط و ویژگی‌های مناطق مختلف، بوم گردی ها در 4 گروه دسته‌بندی می‌شوند. هر نوع اقامتگاه بوم گردی و تجربه های اقامت در آن‌ها متقاوت است. ادامه این مطلب را بخوانید و با آن‌ها آشنا شوید.

 اکوکمپ متین آباد

اکوکمپ کویری متین آباد (منبع عکس: matinabad.com)

1- بوم کلبه

این اقامتگاه‌ها در مناطق بکر طبیعی و نزدیک به پارک‌های حیات‌وحش قرار دارند و با در دسترس ترین، قدیمی ترین و بومی ترین مصالح ساخته شده‌اند. از آنجا که در بوم کلبه ها، عموماً محلی برای زندگی انسان به صورت طبیعی وجود ندارد، این دسته، بالاترین نشان اکولوژ ها را به خود اختصاص داده‌اند.

2- بوم‌خانه یا اقامتگاه سنتی (بومی و محلی)

این نوع از اقامتگاه ها که در ایران نیز زیاد هستند، در روستاها و بافت‌های تاریخی شهرها ایجاد می‌شوند. البته اقامتگاه‌های این گروه، با هتل‌‌های سنتی و بوتیک هتل‌ها متفاوت هستند.

3- کمپ‌های عشایری

گروه سوم، کمپ‌های عشایری مختص مناطق عشایر نشین می‌باشند. تجربه اقامت در این نوع از اقامتگاه‌های بوم گردی منحصر به فرد و بی‌نظیر است. با توجه به گستردگی طایفه‌های عشایر ایران، استفاده از ظرفیت‌های گردشگری عشایری نیاز به تلاش بیشتری دارد.

4- اکوکمپ‌ها

در این نوع از اقامتگاه های بوم گردی تمامی خدمات و زیر ساخت‌ها باید با محیط زیست و زیست‌بوم سازگار باشند. دو نمونه اکوکمپ کویری متین آباد و اکوکمپ کوهستانی ناند در ایران بیشتر شرایط اکوکمپ را رعایت می‌کنند.

[tds_info]این مطب را از دست ندهید! تجربه ماجراجویی در کویرهای ایران[/tds_info]
تجربه ماجراجویی در کویر

اقامتگاه بوم گردی و تجربه های جدید

شما با اقامت در اقامتگاه‌های بوم گردی می‌توانید تجربه‌ های جدید زیر را کسب کنید.

 • خوردن غذاها و نوشیدنی‌های محلی
 • فراگیری پخت و پز و کسب تجربه آشپزی بومی و محلی
 • استفاده از سفره‌آرایی بومی بدون استفاده از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی
 • سرگرمی با خدمات و محصولات فرهنگی بومی و محلی
 • یادگیری و کسب تجربه و خرید صنایع دستی و تولیدات محلی از صاحبان اصلی کسب و کار
 • پوشیدن و استفاده از لباس‌های سنتی و محلی
 • شرکت در تورها و فعالیت‌های بوم گردی
 • آشنایی با آداب و فنون جوامع محلی میزبان مانند پخت نان، دوشیدن شیر و سایر تجربه های جدید روستایی یا طبیعی
 • آگاهی از قوانین زیست محیطی منطقه، مثلا اگر قرار است آتش روشن کنند باید در محل مخصوص آن انجام دهند.
اقامتگاه بوم گردی و تجربه شترسواری

اقامتگاه بوم گردی و تجربه شترسواری که یکی از پرطرفدارترین فعالیت‌ها در کویر است (منبع عکس: matinabad.com)

سخن آخر

شما برای سفر ترجیح می‌دهید در هتل اقامت داشته باشید؟ آیا علاقه ای به تجربه اقامتگاه‌های بوم گردی ندارید؟ در صورتی که بدانید در اقامتگاه بوم گردی و تجربه های جدید همراه با آن سفر شما به یاد ماندنی تر خواهد شد، آیا هنوز هم شیک بودن هتل را ترجیح می دهید؟ این نکته را فراموش نکنید که بسیاری از صاحبان اقامتگاه‌های بوم گردی در ایران منتظر شما هستند و امیدوارند شما گردشگری تجربه گرا را در برنامه خود قرار دهید. در مورد تجربه‌های اقامتی خود برای ما بنویسید.

در اینستاگرام و لینکدین رو‌به‌راه را دنبال کنید!

 

تخصص اصلی من ترجمه انگلیسی به فارسی هست ولی نویسندگی و کپی رایتینگ رو انجام می دم. داخل رو به راه درباره سرگرمی، تجربه، سفر و گردشگری می نویسم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *