تجربه ماجراجویی در کویر

تجربه ماجراجویی در کویر های ایران | سایت رو به راه

در گذشته داشتن فرهنگ غنی و جاذبه های تاریخی و باستانی، عامل اصلی جذب گردشگر محسوب می‌شد. اما در حال حاضر گردشگری با نیاز به کسب تجربه‌ جدید همراه شده است. ماجراجویی در کویر، اقامت در بو‌م‌گردی و روستاگردی تجربه های جدیدی هستند که نسل جدید و تجربه‌گرا دنبال آن هستند.

گردشگری تجربه‌گرا یا ماجراجویانه

با رشد پدیده شهرنشینی در طول سال‌های اخیر، خیلی از ما و هم‌نسل‌‌های ما از طبیعت جدا شده‌ایم. بنابراین تمایل برای گذراندن اوقات فراغت و تفریح در طبیعت بیشتر شده است. طوری که با طبیعت گردی و پناه بردن به طبیعت، فرصتی است برای فرار از هیاهوی شهر. طبیعت هم با طیف وسیعی از فعالیت‌ها، ما را غافلگیر می‌کند. تصور کنید ما با هر سلیقه‌ای که داشته باشیم، می توانیم از بین تجربه‌های کوه‌نوردی، کویرنوردی، گشت در جنگل، ماهی‌گیری و شکار، گردشگری کشاورزی، گردشگری روستایی و غیره یکی را انتخاب کنیم و سفر متفاوتی داشته باشیم.

[tds_info]در مورد اقامتگاه بومگردی و تجربه هایی که نباید از دست بدهیم، اینجا بخونید. [/tds_info]

 همیشه افرادی هستند که به انجام کارهای هیجان انگیز و مخاطره آمیز علاقه دارند. برخی از این افراد طی سفر و تجربه به این میل درونی پاسخ می‌دهند. پس با کوله پشتی های خود اقدام به سفر به مناطق ناشناخته در طبیعت می‌کنند. بدین ترتیب شکل کاملا متفاوتی از گردشگری با نام گردشگری ماجراجویانه یا تجربه‌گرا پدید آمد. گردشگری تجربه‌گرا یا مخاطره آمیز به مقصدهای عجیب مانند کویر، غارهای ناشناخته، مسیرهای صعب العبور، قله کوه ها، رودخانه ها، جنگل ها و منطق طبیعی دیگر انجام می شود.

گردشگری تجربه‌گرا و ماجراجویی در کویر های ایران

تنوع اقلیمی در ایران به گونه ای است که بستر لازم برای هر نوع ماجراجویی در آن فراهم است. یکی از برجسته ترین آن‌ها، آب و هوای گرم و خشک و وجود کویرهای ناشناخته و پهناور مرکزی ایران است. این مناطق، ضمن داشتن ساختار زمین شناختی نادر، از وجود گونه های گیاهی و جانوری کمیابی برخوردار هستند. در بعضی موارد تنها زیستگاه این موجودات می باشد. ماجراجویی، عکاسی و لمس این سرزمین ها، برای افرادی که در اقلیم های سرد و بارانی زندگی می کنند، یک تجربه جدید و فراموش نشدنی خواهد بود.

وقعیت جغرافیایی ایران به گونه ای است که 65 درصد از نواحی مرکزی، شرایط بیابانی دارد. یعنی تقریبا 34 میلیون هکتار از سرزمین ایران کویر است. بارش کم، تبخیر بالا، بادهای فصلی، تعداد ساعات آفتابی بالا، اختلاف دما بین روز و شب و اقلیم خشک از ویژگی‌های کویرهای ایران است. کویرهای ایران از نظر جغرافیایی به دلیل وجود ساختارهای متفاوت منحصر به فرد هستند.

دو کویر اصلی ایران، دشت کویر و کویر لوت، سطح زیادی از فلات مرکزی ایران را تشکیل داده اند. کویر لوت یکی از خشک ترین و ناشناخته ترین بخش‌های ایران است و پر از شگفتی های زمین شناسی است. گودترین نقطه داخلی کشور، با 190 متر ارتفاع از سطح دریا در کویر لوت قرار دارد. این کویر 25 امین بیابان بزرگ جهان است و گرم ترین نقطه جهان است. دشت کویر که تقریبا در شمال کویر لوت قرار دارد، جاذبه‌های خاص خود را دارد. از نظر ساختاری، دشت کویر از کویر لوت تفاوت‌هایی دارند. اختلاف دمای روز و شب در این کویر تا 70 درجه سانتیگراد می رسد.

 کویرگردی در ایران را به روش های زیر می توان تجربه کرد. این تجربه‌ها در کنار یک راهنمای محلی که به خطرات مسیر و منطقه آشناست، لذت‌بخش و به‌یاد‌ماندنی خواهد شد. با ادامه مطلب همراه ما باشید تا این تجربه‌ها را مرور کنیم.

تپه‌های شنی در کویر

از پدیده‌ها و جاذبه های اصلی کویرها وجود تپه‌های شنی و ماسه‌ای یا رشته کوه‌های ماسه‌ای است. این به اشکال مختلف هلالی و شمشیری هستند. تپه شنی به ویژه برای اسکی ماسه ای مناسب هستند. اسکی در کویر یک تجربه خاص و به یادماندی رقم خواهد زد. از جمله معروف ترین کویرهای مناسب برای پیمودن تپه شنی، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

  1. کویر مرنجاب کاشان
  2. کویر بافق یزد
  3. کویر ورزنه اصفهان

کلوت‌های شهداد کرمان

از دیگر جاذبه‌های کویری زیبا و منحصر به فرد ایران، می‌توان کلوت های شهداد کرمان را نام برد. این عوارض طبیعی بر اثر فرسایش آب و باد به وجود آمده‌اند. این منطقه در شهداد کرمان هیچ پوشش گیاهی ندارد و به عنوان گرم ترین نقطه زمین شناخته می شود. همچنین این منطقه جزء میراث طبیعی ثبت شده ایران در لیست آثار جهانی یونسکو است. بدون شک این مقصد در دنیا برای افراد ماجراجو جذاب است.

منظره های دیدنی

یکی دیگر از جاذبه‌های کویری ایران که که کمتر به آن اشاره شده، وجود معادن تجدیدپذیر نمک و املاح مختلف است. این مناطق با ایجاد اشکال متنوع و زیبا در کویر منظره های دیدنی ویژه ای ایجاد می کنند.

سفر به کویر به همراه لذت تماشای ستارگان

به علت نبود هیچ منبع نوری در کویر، یکی از بهترین تجربه های هیجان انگیز در تماشای آسمان کویر و رصد ستارگان است. کویر های زیادی در ایران وجود دارد که سالیانه میزبان گردشگران داخلی و خارجی بوده است.

بسیار از تور های گردشگری به قصد آموزش اسرار کیهان، دورهمی های دوستانه ای برگزار می کنند تا علاوه بر لذت از آسمان پر ستاره شب، تجربیات جدیدی در زمینه نجوم برای گردشگران  به ارمغان بیاورد.

[tds_info]در سایت روبه‌راه رویدادهای متنوعی برای رصد در یزد براتون در نظر گرفتیم. [/tds_info]

مشاهده حیاط وحش و پوشش گیاهی

شاید حیات‌وحش کویر مرکزی ایران از نظر کمیت محدود باشد اما به طور غیرقابل باوری متنوع و انحصاری است. تنها پرنده بومی ایران، زاغ بور در مناطق مرکزی کشورمان یافت می‌شود. پرندگان کویری دیگری همانند هوبره، گونه‌های مختلف چکاوک، باقرقره، کبک و تیهو نیز مشاهده می‌شوند. در بعضی نقاط دشت کویر، جمعیت‌های گور ایرانی در حال حرکت هستند. در شب، انواع گربه وحشی، گرگ، روباه و گوشتخواران دیگر در این مناطق دیده می‌شوند. همچنین بسیاری از گونه‌های سوسمار و مار در نقاط مختلف فلات مرکزی زندگی می‌کنند، که برای طبیعت گردان و ماجراجویان جذاب است.

سخن آخر

گردشگری ماجراجویانه یکی از پر رشدترین بخش‌‌ها در گردشگری است. با توجه به بررسی های صورت گرفته با جذب سرمایه گذاری و توجه به جوامع محلی مجاور، می‌توان کویرهای ایران را به مقصد گردشگری ماجراجویانه تبدیل کرد. همچنین به علت همجواری با شهرهای تاریخی کشور، در هنگام سفر به شهرهای تاریخی کاشان، ورزنه اصفهان، یزد و کرمان می‌توان یک شب اقامت و ماجراجویی در کویر را تجربه کرد. تجربه ای که با رصد ستارگان، تماشای طلوع و غروب آفتاب از تپه های شنی و … همراه خواهد بود.

[tds_warning]شبکه‌های اجتماعی روبه‌راه رو در فیسبوک، اینستاگرام، لینکدین و تلگرام دنبال کنید. [/tds_warning]

تخصص اصلی من ترجمه انگلیسی به فارسی هست ولی نویسندگی و کپی رایتینگ رو انجام می دم. داخل رو به راه درباره سرگرمی، تجربه، سفر و گردشگری می نویسم.

1 یک پینگ

  1. پینگ بک: اقامتگاه بوم گردی و تجربه هایی که نباید از دست بدهیم! | تجربه‌های اقامتگاه‌های بوم‌ گردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *