خواهر خوانده شدن یزد و خیوه

آبجی یا خواهر خوانده شدن خیوه ازبکستان و یزد خودمون

به گزارش رو به راه، روز شانزدهم بهمن دو شهر “یزد” و “خیوه” به شکل کاملا جدی خواهر خوانده شدن و از این به بعد می‌توانند همدیگر را “آبجی” صدا کنند. همین چند روز پیش، پیش پای شما آقای جمال الدین عزیزی شهردار یزد، با همتای ازبکی خودشون تماس تصویری ای گرفتند. بعد گفتند: “رو به راهی داداش؟” که آقای دولت اف هم گفتن: “به مرحمت شما، رو به راهم. شما چطور؟” و پس از تعارفات مرسوم، از اشتراکات فرهنگی بین ایران و ازبکستان حرف زدن.

جلسه آنلاین و مجازی خواهر خوانده شدن یزد و خیوه

برگزاری جلسه آنلاین مراسم خواهر خوانده شدن خیوه ازبکستان و یزد خودمون

خواهر خوانده شدن به میمنت و مبارکی!

دو شهردار در مورد زمینه های همکاری بین دو تازه خواهر گفتگو کردند و گفتند صحبتای جدی تر رو ایشالله از طریق سفارت توی تاشکند جلو می‌بریم. ولی ما موافقیم با این وصلت، مهم این دو تا جوونن که همدیگه رو به خواهری بپذیرن که الحمد الله خودشونم راضی هستند. اتفاقا از اشتراکاتشون اینه که هر کدوم یه چند هزار سالی سن دارن و خیلی خفن محسوب میشن و نگم براتون که….

  • معماری یا لباسِ مورد علاقه این دو خواهر “خشتی”و “مجلسی” هستش که خیلی تفاهم برانگیزه
  • توی هر دوشون فارسی حرف میزنن ملت
  • هر دوشون پر از کاروانسرا و مسجد و مناره و مدرسه های تاریخی هستن،
  • یونسکو هم شاهده، به شدت به هم میان و واسه همینه هر دوشون رو ثبت جهانی کردن. از قضا اولین شهر ایران و ازبکستان که ثبت شدن، همین یزد و خیوه جان بودن.

جایگاه آبجی ها در مثلثات گردشگری

اقای عزیزی، شهردار یزد، یه اشاره ای هم به مثلث ایرانی یزد و شیراز و اصفهان کردن و گفتن این مثلث، با مثلث، خیوه و سمرقند و بخارا توی ازبکستان، یجورایی قطب گردشگری دو کشور و این صحبتان.

شهر خیوه ازبکستان خواهر خوانده یزد

نمایی از شهر خیوه ازبکستان خواهر خوانده یا همون آبجی یزد

از همینجا لازمه خطاب به شهروندان خیوه ی عزیز عرض کنم که ظاهرا به آبجیمون “خیوه” میگن “موزه ای زیر آسمان” که خیلی عبارت قشنگیه و یزد هم یه چنین حالتی داره که بیا و ببین اگه قبول نداری. میتونی توی رو به راه هم تور مجازی یزد گردی رو ببینی داداش. فقط حیف که ۱۶۰۰ کیلومتر فاصله داریم و نمیشه شهرامون رو بکنیم بیاریم بچسبونیم به هم. این فاصله 1600 کیلومتری آدم رو یاد فیلم خواهران غریب کیومرث پوراحمد میندازه. هرچند هر دو شهر با جاده ابریشم در ارتباط بودن و توی زمینه‌های صنایع دستی و قالیبافی و آجرسازی هم می‌تونن با هم یه تبادلاتی داشته باشن و خواهریشون رو تکمیل کنن.

[tds_warning]برای شرکت در برنامه های سفر و سرگرمی شهر یزد از طریق سایت رو به راه،‌ اینجا رو کلیک کن! همین الان :)[/tds_warning]

 

پسرخاله شدن پوریای ولی و پهلوان یزدی

اضافه میکنم که توی اون وبینار در مورد پهلوان بزرگ، پوریای ولی هم صحبت شد که مزارشون توی خیوه اس. از طرفی تو یزد هم پهلوان ابراهیم یزدی معروف به پهلوان یزدی داشتیم که از پهلوانان دوره ناصرالدین شاه قاجار بود.

حالا چند تا سوال هم پیش اومد. وقتی یزد و خیوه خواهر خوانده بشن، مردم یزد و مردم خیوه پسر خاله به حساب میان؟ یا پسرخاله خوانده؟! دوم اینکه ونیز و یزد از قبل با هم خواهر بودن. حالا این خواهر جدید با خواهرای قبلی هم خواهر میشه یا نه؟ که اگه بشه چه عیالوار بشیم. و سوم اینکه چرا کلا همه ی شهرا رو خانوم فرض میگیرن؟ بالاخره سواله و پیش میاد.  امیدوارم همتون رو به راه باشید. تا خبرهای بعد.

 

[tds_note]در اینستاگرام و لینکدین، رو به راه و برنامه های باحالش رو دنبال کنید. [/tds_note]

اشتراک گذاری

تخصص اصلی من ترجمه انگلیسی به فارسی هست ولی نویسندگی و کپی رایتینگ رو انجام می دم. داخل رو به راه درباره سرگرمی، تجربه، سفر و گردشگری می نویسم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *