تورکمن یورت و ایده نعیم عاشوری | فرصتی برای اقامت و آشنایی با اسب و سوارکاری

نعیم عاشوری از روستای تمر قره قوزی در حوالی شهر کلاله  با خانواده‌ش یک خونه بومگردی راه انداخته به نام تورکمن یورت. نعیم همزمان با شروع کارهاش برای اخذ مجوز‌های تورکمن یورت، دوره آموزشی راهنمای گردشگری رو هم گذرونده و خودش رو آماده کرده برای میزبانی یک عالمه تجربه جدید و خاص. میهمان‌ها هم از همه جای ایران و حتی جهان بهش سر زدن و در آینده هم وقتی اوضاع گردشگری روبراه شد، سر خواهند زد. اما تجربه‌های همراهی با نعیم محدود به اقامت در تورکمن یورت و دیدن جاذبه‌های فرهنگی و گردشگری استان گلستان مثل گورستان باستانی خالد نبی نیست. کلی اتفاقات جذاب در مورد اسب و سوارکاری و پرورش اسب قراره در اینجا بیافته که نعیم براشون خیلی زحمت کشیده.

داستان نعیم

نعیم از داستان اسبی براتون می‌گه که با دوستش در سال اول ابتدایی دیده بودن و قبل از رفتن به مدرسه و بعد از مدرسه باهاش وقت میگذروندن. حتی حاضر بودن مشق هاشون رو کنار اون روی زمین بنویسن ولی تنهاش نذارن. از اون دوره و زمونه دوست داشتن یه مزرعه داشته باشن که توش پر از حیوانات باشه. شاید اون اسبه باعث و بانی این همه کار جالب شده. سال‌ها گذشت تا این که اون پسر بچه عشقِ اسب شغل با کلاس تورلیدری (راهنمای گردشگری) رو پیشه کرد و تورهای اسب سواری برگزار کرد. نعیم میگه: “هر آدمی تو این عالم برای کاری به دنیا میاد فقط کافیه که اون رو با قلبش حس کنه و بره دنبالش. اینجوری هر چیزی دست یافتنی میشه حتی کارهای غیرممکن.”

اسب سواری با نعیم عاشوری در طبیعت ترکمن صحرا

درسته تاکیدش روی اسبه اما لازمه بگم عشق های دیگه ای هم مثل سگ، مرغ، کبوتر، گاو، گربه هم دارن. علاقه نعیم به حیوانات از این جهته که می‌گه اونا همیشه خودشون هستن و هیچ وقت ادا درنمیارن. وقتی نعیم نیاز به آرامش داره پناه می‌بره به یکی از اسب هاش به طوری ‌که انگار اونم درک می‌کنه و دورش می‌چرخه یا پا به پاش می‌تازه تا نعیم رو از زمین و زمان رها کنه. یکی از دلایل این ارتباط هم اینه که از کودکی کنارشون هست و اونا هم احساس خوبی دارن و ابراز می‌کنن. هیچکدوم از این موجودات حیوون خونگی به حساب نمیان بلکه عضوی از خانواده تورکمن یورت هستند که باهم میزبان شما عزیزان ‌هستن.

از اسب ترکمن تا تورکمن یورت

همونطور که گفتیم در کنار اقامت در بوم‌گردی، اسب‌های تورکمن باعث شدن که نعیم که خیلی پسر خوش مشرب، مهربان، باهوش و حرفه‌ای هست، بتونه تجربه‌های خاصی رو ایجاد کنه که می تونه برای هر کسی جذاب باشه. اقامتگاه دارای هفت اتاق مجزا هست که سه تا از اتاق ها دارای حمام و توالت ایرانی و فرنگی و بقیه اتاق ها از سرویس های داخل حیاط عمومی (دو حمام و دو توالت ایرانی و فرنگی) دارای آلاچیق سنتی تورکمنی (قارا اوی یورت) و آلاچیق امروزی می‌باشد.

اقامت در ترکمن صحرا تورکمن یورت

یک بازی برای آشنایی من و شما با زبان ترکمنی

نعیم برای حفظ زبان ترکمنی به عنوان زبان مادری‌شون هم تلاش زیادی می‌کنه و اعتقاد داره به جز اینکه زبان ترکمنی راه ارتباطی هست، جزئی از هویت‌شون هم هست و با هر لهجه و گویش قطعا ریسمانی برای زنده نگه داشتن فرهنگ ترکمن هست. حتی در صفحه اقامتگاه تورکمن یورت یه بازی طراحی کرده تا مردم کشور بیشتر با این زبان آشنا بشن. بازی اینجوریه که یک جمله به زبان ترکمنی گفته شده. کسانی که میخوان تو این مسابقه شرکت کنن باید سعی کنن در ویدیو های خودشون این جمله رو تکرار کنن و معنی اون رو هم بگن. به شرکت کننده‌ها در این بازی اقامت در بوم‌گردی تورکمن یورت به همراه تجربه اسب سواری در منظقه هدیه داده می‌شه که واقعا ارزشش رو داره.

دورهمی‌ بین‌المللی میهمانان تورکمن یورت

گاهی اوقات اتفاق هایی تو اقامتگاه میوفته که انگار از روی فیلمنامه نوشته و تعیین شده. مثلا قبل از کرونا، گردشگرای خارجی از هر گوشه دنیا جمع میشدن و هرکدوم داستان متفاوت و فرهنگ زبان خاص خودشون رو داشتن که همه باهم زیر یک سقف به اسم ترکمن یورت بهم می رسیدند. مثل زمانی که ادواردو دوچرخه سوار اسپانیایی، یک گروه پرستار سه نفر ایتالیایی و یک آلمانی غافلگیر شدن که از سه جای مختلف دنیا تو یک زمان تو ترکمن یورت یکجا جمع شدن. این فراتر از اتفاق معمولیه که آدم ها از هر جای جهان با تمام تفاوت‌هاشون تو ترکمن صحرا به اشتراک می‌رسونه و برای همین چیزاس که اینجا حس خونه رو برای مهمونا داره و درش به روی همه دنیا بازه.

نعیم عاشوری توریستها در تورکمن یورت

نعیم و ایده‌های جدید در همکاری با تیم روبه‌راه

نعیم در کنار همه فعالیت‌های حال خوب کن که انجام می‌شه با تیم روبه‌راه هم وارد همکاری شده. یعنی به صورت آنلاین برنامه “آشنایی با دنیای عجیب اسب‌ها از زبان یک سوارکار حرفه‌ای ترکمن” رو برگزار می‌کنه. این برنامه هم مثل بقیه برنامه‌های سایت روبه‌راه کاملا تعاملی از استان گلستان و گنبدکاووس میزبانی می‌شه. شرکت‌کننده‌ها هم ممکنه تو خونه‌ روی مبل نشسته باشن اما درست مثل کسی‌که از نزدیک داره اسب‌ها رو می‌بینه لذت می‌برن. چرا که کلی اطلاعات جذاب در مورد اسب‌ گفته میشه، مثل:

  • دوران بارداری اسب ها
  • محل نگهداری اسب ها
  • نحوه آموزش اسب‌
  • رنگ اسب‌ها
  • دوست شدن اسب‌ها و آدم‌ها
  • فواید سوارکاری

آنلاین با اسب و سوارکاری آشنا شو

پس اگر وقتش رو نداشتین تا به استان گلستان سفر کنید و اونجا با شخصیت جذاب نعیم و اسب‌های دوست داشتنیش آشنا بشید، این برنامه آنلاین گزینه خیلی خوبی هست تا به صورت مجازی تجربه‌های جدید کسب کنید، دوست‌های جدید پیدا کنید و حال دلتون رو روبراه کنید.

 

تخصص اصلی من ترجمه انگلیسی به فارسی هست ولی نویسندگی و کپی رایتینگ رو انجام می دم. داخل رو به راه درباره سرگرمی، تجربه، سفر و گردشگری می نویسم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *