رصد ستارگان در یزد

بهترین نقاط برای رصد ستارگان در یزد | از کاروانسرای تاریخی تا رصدخانه مدرن

همه ما حداقل یک بار تو زندگی‌، به آسمان شب خیره شدیم و غرق در بزرگی و زیبایی آن، به فکر فرو رفتیم. اما همانطور که احتمالا می‌دونید، این حس لذت‌بخش و آن تصویر قشنگ ستاره‌ها، شاید یک صدم چیزی که در آسمان مناطق دور از شهر می‌بینیم هم نباشه. به همین دلیل هم برای شمایی که عاشق رصد ستارگان و آسمان پر رمز و راز شب هستین، یا شاید هم فردی معمولی به دنبال یک سرگرمی جدید، به معرفی بهترین نقاط رصد در یزد می‌پردازیم.

اگه سوالی دارید میتونید با کارشناسان سایت رو به راه از طریق شماره زیر ارتباط بگیرید

09388665797

 

 

 

 

رصد ستارگان یکی از سرگرمی‌های اجداد ما

رصد ستارگان در آسمان شب، یکی از قدیمی‌ترین سرگرمی‌ها و دانش‌های بشری است. سالیان دور، زمانی که نه اینترنتی بود، نه برنامه‌های روبه‌راه و نه حتی کتاب و سینما، سرگرمی اجداد دور ما به تماشای آسمان شب و کشف ارتباط میان ستارگان محدود می‌شد. آن‌ها در رصد ستارگان با استفاده از تخیلشون و وصل کردن نقاط روشن آسمان به هم، تصویرهایی را برای خود تصور می‌کردند و از کشف آن‌ها لذت می‌بردن.

رصد ستارگان آنچنان در میان اجداد ما محبوب بود که کم کم به یک دانش تبدیل شد. صورت‌های فلکی متعدد این بار با هدف راحت‌تر کردن زندگی فهرست شدند و کشف ستاره شمال، به یکی از اولین راهنماهای مسیریابی در حد اپلیکشن‌های امروزی بلد و گوگل‌مپ تبدیل شد.

از آن زمان، هزاران سال می‌گذره و در این مدت با کشفیات و اختراعات جدید، کم کم وابستگی ما هم به جاذبه‌های آسمان زیبا کم شد. البته ستاره‌شناسی و نجوم به عنوان یکی از قدیمی‌ترین دانش‌های بشری، همچنان طرفداران و پیروان خود را دارد و به درک بهتر ما از جهان هستی کمک می‌کنند.

کشف بهترین نقاط برای رصد ستارگان

بعد از این که نجوم و اخترشناسی به صورت یک علم تخصصی محبوبیت خودش رو پیدا کرد، یکی از مشغله‌های دانشمندان این حوزه پیدا کردن نقاط مناسب برای رصد ستارگان بود. از قدیم هم این مشغله(رصد ستارگان) وجود داشته و کم و بیش ساخت رصدخانه‌ها در نقاط مختلف انجام می‌شده. رصدخانه مراغه و رصدخانه سمرقند از جمله رصدخانه‌های تاریخی هستند. اما به جز مکان‌یابی برای رصدخانه‌ها، پیداکردن نقاطی که ستاره‌ها بهتر دیده بشن هم از اهمیت خاصی برخورداره. چرا که می‌تونه برای مردم عادی هم جذابیت داشته باشه.

رصدخانه مراغه

ویژگی‌های یک محل خوب برای رصد

اولین ویژگی یک مکان مناسب برای رصد ستارگان، چیزی است که همه می‌توانید حدس بزنید؛ جایی دور از آلودگی نوری. این که آلودگی نوری چیست و چرا در شهرها آسمان شب واضح نیست و … همه به آن واقفیم و من هم قرار نیست با نوشتن درباره آن‌ها مطلب را طولانی کنم، صرفا بدانید که برای دستیابی به همچنین مکانی (با توجه به شرایط نوری شهر یزد)، بهتر است حداقل 15 کیلومتر از شهر فاصله بگیرید.

در دومین مرحله، مکان مورد نظر شما ترجیحا باید زمین صافی داشته باشد. چه بخواهید با چشم مسلح و تنظیم یک تلسکوپ به جزئیات آسمان شب خیره شوید و چه بخواهید با چشم غیر مسلح و دراز کشیدن به این ستارگان چشمک‌زن نگاه کنید، در هر صورت هموار بودن زمین زیرتان نعمت بزرگی خواهد بود.

بهتر است که از سطح عادی زمین ارتفاع بگیرید. در واقع هرچه ارتفاع بیشتری داشته باشید، شانس بیشتری هم برای عبور از چند لایه آلودگی هوا و ریزذرات دارید و در نتیجه آسمان شفاف‌تری را مشاهده خواهید کرد. این نکته مخصوصا برای زمان‌هایی که نمی‌توانید به میزان لازم از شهر فاصله بگیرید، کاربردی خواهد بود.

در نهایت، از آنجایی که احتمالا شمایی که این مطلب را مطالعه می‌کنید در یزد تشریف دارید، بگذارید خیالتان را راحت کنم؛ بهترین جا برای دیدن آسمان شب بیایان‌های اطراف است و یزد هم که … بله. فقط مطمئن شوید فاصله حداقل پانزده کیلومتری از شهر را رعایت می‌کنید.

بهترین نقاط رصد ستارگان در یزد

خب حالا که از ویژگی‌های یک محل مناسب رصد مطلع شدید، بیایید نگاهی به بهترین مناطق موجود برای رصد در یزد بیاندازیم:

کویرهای اطراف یزد

هر کویری که در اطراف شهرستان‌های کوچک‌تر قرار گرفته و فاصله مناسبی از شهر یزد داشته باشد، می‌تواند به عنوان مقصد شما برای رصد ستارگان و آسمان شب انتخاب شود. برای این کار می‌توانید از کمپ‌های کویری که به شکل گسترده در بیابان‌های اطراف وجود دارند هم به عنوان محل اقامت استفاده کنید. از جمله مناطق کویری یزد می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • کویرهای اطراف دروازه قرآن (کمپ سندباد،‌ باران،‌ شباهنگ و …)
 • کویرهای اطراف فهرج (رصدخانه شباهنگ)
 • کویر  کاراکال بافق
 • کویر بهشت‌آباد
 • کویر حاجی‌آباد
 • کویر ساغند

 

[tds_info]تجربه هیجان انگیز رصد ستارگان در یزد  رو از دست نده [/tds_info]

رصدخانه دانشگاه آزاد تفت در یزد

یکی دیگر از مقصدهای مناسب برای رصد در یزد، رصدخانه تفت است. این رصدخانه در کنار فاصله کم و معقولی که از شهر یزد دارد، بهترین امکانات ممکن را برای دیدن ستارگان و اجرام آسمانی فراهم کرده است. به شکلی که اگر در کنار دیدن آسمان شب، به دیدن دقیق‌تر اجرام آسمانی هم علاقه دارید، این مکان می‌تواند مقصد مناسبی باشد.

رصدخانه دانشگاه آزاد تفت برای رصد ستارگان در یزد

رصدخانه دانشگاه آزاد تفت به عنوان یک نقطه مناسب برای رصد ستارگان در یزد

رصدخانه تفت ضمن برخورداری از 4 تلسکوپ اصلی قدرتمند (که در رأس آنان تلسکوپ تمام اتوماتیک دابسونی به قطر ۲۵ اینچ آینه ای شرکت معتبر Obsession آمریکا قرار دارد) دارای دو دوربین چشمی، افلاک‌نما و یک کتابخانه کامل از آثار اخترشناسی است.

در همین راستا گروه رو به راه برنامه ای تحت عنوان تور پیاده روی در کوچه باغ های تفت و بازدید از رصد خانه  که در ابتدا  برنامه   مسیری را در کوچه باغ های تفت به  پیاده روی پرداخته میشود، که به کافه باغ ناربن  رسیده و پذیرایی میشوند، و در ادامه و انتهای برنامه به رصد خانه تفت رسیده و آشنایی اولیه با آسمان شب  و ره یابی ماه انجام میشود، نکته قابل توجه ای که باید بدانیم تفت یزد یکی از بزرگترین رصدخانه‌های کشور را دارا میباشد.

خدمات این برنامه شامل:

راهنمای گردشگری تفت گردی  آقای بهزاد بهرامی

پذیرایی در کافه ناربن تفت

استاد نجوم، توضیحات رصد خانه، رصد ماه و جهت یابی با تلسکوپ

بهاباد به عنوان تاریک‌ترین رصدگاه ایران

 گویا منطقه كويری بهاباد یزد به عنوان یکی از تاريكترين رصدگاه‌های ايران شناسایی شده. كوير بهاباد و نايبندان در سال 1389 مورد بررسي نجومي قرار گرفتند و اين كوير تاريكترين منطقه رصدي در ايران است و از منظر نجومی دارای رتبه يك يا دو در مقياس بورتل است. مركز شهرستان بهاباد در۲۰۰ كيلومتری شرق يزد و 85 کیلومتری شهرستان بافق قرار داره.

کلاس های آموزش نجوم

آشنایی با علم نجوم و اسرار کیهان همیشه برای بشر هیجان انگیز بوده اما برای رسیدن به هر هدفی نیزمند آشنایی با اصول و مراحل رسیدن به آن است. علاقه مندان یادگیری به نجوم میتوانند با شرکت در کلاس های آموزشی دراین حوزه، اصول و مبانی اولیه نجوم رو یاد بگیرند.

هدف از تشکیل از این دوره ها، آشنایی با صورت های فلکی، انواع ستارگان، اصول اولیه پیدایش و تشکیل سیارات و کهکشان ها هست. همچنین دانشجویان با انواع تلسکوپ ها و دوربین ها برای رصد ستارگان آشنا میشوند.

دوره های آموزش نجوم یزد

اگر به نجوم و دنیای ستارگان علاقه دارید و در یزد زندگی میکنید،  بهترین فرصت برای یادگیری نجوم کلاس های حضوری و همینطور انلاین موسسه یزد اسکای هست. آموزش ها به صورت کارگاه و کلاس (آنلاین و حضوری) هست. شما میتوانید با پرکردن فرم موجود درسایت ثبت نام خودتان را قطعی کنید.

کلاس های آموزش مجازی نجوم

با توجه به شرایط موجود پاندمی سایت هایی وجود دارند که زمینه ی یادگیری نجوم به صورت آنلاین رو برای ما فراهم کرده اند. دو تا از وب سایت مطرحی که در زمینه آموزش و اطلاعات نجوم و ستاره شناسی فعالیت دارد. وب سایت ستاره شناس ، آوا استار هستند.

چیزهایی که باید در رصد همراهتون باشه

خب اگر تا اینجای مطلب همراهمون بودی پس حتما قصدت برای رفتن به یه جای دنج و زل زدن به آسمون شب جدیه. اما هر کاری مقدمات و نیازهای خودشو داره و دیدن ستاره‌های آسمان شب هم از این قاعده مستثنی نیست. در ادامه فهرست پیشنهادی وسایل برای رفتن به دل کویر و لذت بردن از ستاره‌ها رو مطالعه خواهید کرد. اگر به‌نظرتون وسیله‌ای رو جا انداختیم تو بخش نظرات برامون بنویسین.

 • چادر (ترجیحا مقاوم در برابر بادها و طوفان شن احتمالی)
 • آب (مخصوصا اگر قراره به جایی برید که اطرافش کمپ نیست، بیشتر از مقدار نیاز آب همراه داشته باشید)
 • صندلی یا زیرانداز
 • تلسکوپ و دوربین (در صورت تمایل برای رصد با چشم مسلح)
 • یه جمع باحال و پایه که تو کویر حوصلتون سر نره 😊

رصد در یزد با روبه‌راه

اگر حال و حوصله‌ی تنهایی رفتن به کویر رو نداری و دلت می‌خواد با یک جمع شاد و پر انرژی بزنین به کویر و از دیدن آسمان شب کیف کنین، اینجاست که ما وارد داستان میشیم. در سایت روبه‌راه رویدادهای متنوعی برای رصد در یزد براتون در نظر گرفتیم.  اگر میخوای لیست تور های رصد ستارگان یزد رو ببینی و یه تجربه فراموش نشدنی رو داشته باشی با ماهمراه باش.

منبع

خبرگزاری ایرنا،‌ تاريكترين رصدگاه هاي ايران در دو منطقه بهاباد يزد و نايبندان طبس

اشتراک گذاری

تخصص اصلی من ترجمه انگلیسی به فارسی هست ولی نویسندگی و کپی رایتینگ رو انجام می دم. داخل رو به راه درباره سرگرمی، تجربه، سفر و گردشگری می نویسم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *