پیاده-روی-در-شهر-جهانی-یزد-تور-بافت-گردی روبه‌راه

تور بافت گردی یزد | رو به راه پیاده روی در بافت تاریخی شهر جهانی یزد

بافت خشتی شهر جهانی یزد بین همه علاقه‌مندان گردشگری و معماری ایران طرفداران زیادی دارد. از دیوارهای بلند و قطور دور تا دور شهر که مارکوپولو هم در سفر به یزد از آن‌ ها یاد کرده تا مناره های مساجد، بادگیرهای رو به آسمان، قنات های زیرِ زمین و کوچه پس کوچه های شهر جهانی یزد. این بافت تاریخی در یزد اینقدر جذابیت دارد که یکی از گزینه‌های اصلی تفریح و گردش یزدی‌ها محسوب می‌شود. از آنجایی که گذر ماشین در اینجا با محدودیت مواجه هست، معمولا پیاده روی در بافت تاریخی یزد به اکثر علاقه‌مندان توصیه می شود. در این مطلب با ما همراه باشید تا در مورد تور بافت گردی یزد که حسابی حال دلتون را روبه راه خواهد کرد، صحبت کنیم. تور پیاده روی در بافت تاریخی یزد که کلی داستان ناگفته و شخصیت های ناشناخته را به شما معرفی خواهد کرد.

مسیرهای پیاده روی در بافت تاریخی یزد

بافت تاریخی متراکم شهر یزد این امکان را می‌دهد که با پیاده‌روی جاذبه های گردشگری زیادی ببینید و لحظات خوبی برای خود و همراهان ایجاد کنید. نکته جالب در این مورد این است که مسیرهای متفاوتی برای پیاده روی در بافت تاریخی شهر یزد پیش روی شماست. اولین گزینه و محبوب‌ترین گزینه بین اکثر یزدی ها و گردشگران ایرانی و خارجی که به یزد سفر می کنند، مسیر مسجد جامع تا زندان اسکندر است. اما برای ماجراجویی و تجربه کردن مسیرهای جدید پیاده روی با یک راهنمای خوب همراه شوید یا در کوچه های پر پیچ و خم متراکم کمی سر در گم شوید.

در سایت روبه‌راه یک سری برنامه های پیاده روی در بافت در نظر گرفته شده و در نظر داریم مسیرهای مختلف و متفاوتی را هم قدم شویم. این مسیرهای عبارت اند از؛

مسیر 1: از مسجد جامع تا زندان اسکندر

نقاط خاص بازدیدی در مسیر تور بافت گردی یزد

انتهای بازارچه صراف‌ها، خانه شکوهی، آب انبار وزیر، امامزاده سید طاووس، قدیمی ترین حصار شهر یزد، خانه تاریخی رفیعیان (tourist library)، خانه نقاشی، امام زاده سید پنهان، حمام ابوالمعالی، بقعه 12 امام و زندان اسکندر

[tds_info]برای قدم زدن در مسیرهای متفاوت پیاده روی، در تور بافت گردی یزد با روبه‌راه شرکت کنید. [/tds_info]

کسب و کارهای محلی در مسیر پیاده روی

یزد شهری است که صنعت نساجی و پارچه‌های فاخر آن همیشه معروف بوده است. این شهرت به حدی بوده که مارکوپولو در گزارش سفر یزد خود می‌گوید: پارچه‌های ابریشمی موسوم به «یزدی» نزد بازرگانان شهرت فراوانی دارد و به همه جای دنیا صادر می‌شود. در مورد شعربافی هم اگر شنیده باشید، به موی انسان یا حیوان «شَعر» گفته می‌شود. در اصطلاح بافندگی، شَعر نوعی پارچه است که با مو یا ابریشم و با «دستگاه بافندگی چهاروردی» بافته می‌شود. در مسیر پیاده روی مسجد جامع یزد تا فهادان از یک کارگاه پارچه بافی بازدید خواهید کرد که برای شما جذاب است.

روبراه تور پیاده روی بافت تاریخی یزد روبه‌راه

بخشی از مسیر پیاده روی در بافت تاریخی شهر یزد

مسیر 2: تور پیاده روی از آب انبار رستم گیو تا آتشکده زرتشتیان یزد

در این مسیر پیاده روی شما آتشکده زرتشتیان یزد را بازدید خواهید کرد. اما برخلاف تورهای رایج بازدید آتشکده، در این مسیر شما با داستان یک محله زرتشتی نشین آشنا خواهید شد. آخرین لایه های منطقه ثبت جهانی یزد و بازمانده‌های ناشی از احداث بلوار بسیج یزد. این برنامه از آب انبار رستم گیو شروع می شود و در مسیر از نقاط خاصی از محله دستوران که یک محله مهم بین زرتشتیان یزد بوده است بازدید خواهیم کرد و راهنمای زرتشتی از این مسیر برای شما توضیحات خواهد داد.

آتشکده تا آب انبار رستم گیو روبراه تور پیاده روی محله زرتشتیان یزد روبه‌راه

تور پیاده روی محله زرتشتیان یزد از آب انبار رستم گیو تا آتشکده زرتشتیان

نقاط خاص بازدیدی

 • آب انبار رستم گیو
 • محله دستوران
 • مغازه جهانگیر زرتشتی، یکی از قدیمی ترین مغازه های خوار و بار فروشی یزد
 • دبستان دینیاری
 • محل برگزاری مراسم گاهنبار زرتشتی
 • یادمان مستر خدابخش
 • خانه کسرا
 • آتشکده زرتشتیان و تالار ورجاوند
[tds_info]برای حضور در این تجربه خاص یزد گردی ، در تور پیاده‌روی و بازدید آتشکده یزد با روبه‌راه شرکت کنید. [/tds_info]

مسیر 3: تور پیاده روی آب و قنات یزد | قنات گردی و پیاده روی در عمق 20 متری زمین

به قول آقای ابراهیم کاظم نژند مدیر پایگاه میراث جهانی قنات زارچ، یزد را باید در سه سطح دید. سطح اول از روی پشت بام ها و منظره مناره ها، گنبدها و بادگیرهای زیبا در نمای نزدیک و کوه ها (کوه 4075 متری شیرکوه) و کویرهای اطراف یزد در دوردست. با وجود هتل های سنتی بسیاری که در یزد هست شما می توانید به راحتی با هماهنگی مسئول هتل سری به پشت بام بزنید. اگر هم در جایی جز بافت تاریخی یزد اقامت دارید، از پشت بام کافه های خاص یزد دیدن کنید. مثل کافه هنر که لوکیشن فیلمبرداری و عکاسی در بافت تاریخی می باشد. سطح دوم شامل قدم زدن و پیاده روی در بافت تاریخی شهر می باشد که مسیرهای متفاوتی برای آن تعریف شده است. در روبه‌راه هم برای شناساندن بیشتر نقاط شهر یزد، تورهای پیاده روی طراحی و اجرا شده اند.

و اما سطح سوم که سطح زیرین زمین می باشد و قنات گردی را شامل می شود. که این برنامه با پیاده روی در بافت تاریخی یزد شروع  میشود که در مسیر به بازدید پایاب ها،آسیاب های آبی، آب انبارها، و مناطق فرهنگی و تاریخی می پردازد، و در آخر دیدن و لمس  قنات فعال زارچ یکی از جذابیت های این تور است.

پیاده روی در عمق 20 متری زمین، در تور ویژه آب و قنات یزد شرکت کنید. [/tds_info]

نقاط مورد بازدید در تور پیاده روی آب و قنات

 • پایاب مسجد جامع
 • آب انبار کوی مسجد جامع یا آب انبار جنک
 • پایاب مدرسه شاه کمال
 • آب انبار شاه ابوالقاسم
 • آسیاب وزیر
 • استراحت گاه ها و مسیر های باریک قنات که هرکدام داستان و حکایتی شنیدنی دارد

محورهای گردشگری شهر یزد

محورهای گردشگری با توجه به ظرفیت های شهر تاریخی یزد ایجاد شده اند. در این میان به 7 محور اصلی اشاره می کنیم که هر یک دنیایی از آثار را در خود جای داده اند و برای تور یزدگردی یا پیاده روی در بافت تاریخی گزینه های زیادی پیش روی شما گذاشته اند. مهمترین مسیرهای گردشگری شهر یزد با محوریت کویر، ادیان، بافت تاریخی، باغ ها، قنوات، بازار، مفاخر ادبی و شهر جدید یزد ایجاد شده اند که در ادامه به آن ها می پردازیم. از بین این محورها، مسیرهای تور پیاده روی روبه‌راه در بافت تاریخی تعیین شده است.

محور گردشگری ادبی و فرهنگی مناسب برای پیاده روی

خانه مشروطه، مسجد حظیره، آرامگاه وحشی بافقی، خانه صدرالعلما، امامزاده شاهزاده فاضل، خانه فرخی یزدی، خانه سیگاری ها، خانه جیحون و سیحون، خانه علایی (بنیاد ایرانشناسی)، خانه والی (حجت)، دربند گرجی، گذر تاریخی گازرگاه (مسجد، حسینیه و حمام)

کوچه و بقعه ستی فاطمه، خانه هوشمند، کارگاه سنگ تراشی، مجموعه امیرچقماق، بازار حاجی قنبر، خانه رشتی‌ها، خانه علومی (پردیس هنر و معماری)، زورخانه صاحب الزمان، کارگاه شیرینی سازی حاجی خلیفه علی رهبر، خانه فرهنگ، خانه کلاهدوزها (موزه اب)، خانه اولیا (خانه گردشگری)، خانه رسولیان، خانه مرتاضی، خانه کلانتری (آرامگاه پیرنیا)، مجموعه سهل بن علی، خانه ملک التجار، مدرسه و میدان خان، بانک شاهی، حمام و بازار قیصریه، مسجد ریگ، مسجد ملااسماعیل، کاروانسرای مشیر، موزه کاظمینی، آستان امامزاده جعفر و موزه امامزاده، میدان بعثت، حسینیه شاه طهماسب، خانه امامزاده ای.

محور تاریخی آل مظفر مناسب برای پیاده روی و دوچرخه سواری

 1. مجموعه ارگ حکومتی، زندان قدیم، اداره مالیه، ساعت مسجد جامع، خانه پاکدلی (شرکت توسعه گردشگری)
 2. محله و کنیسه یهودیان، چهار سوق شاهی، مسجد جامع کبیر یزد، موزه وزیری
 3. بقعه سید رکن الدین، میدان وقت الساعت، آب انبار وقت الساعت، خانه تاریخی شکوهی و وزیری
 4. بوستان شاه ابوالقاسم، مجموعه کمالیه، مدرسه شهاب الدین طراز
 5. خانه امام حسینی، خانه مهد قرآن، مسجد حاج محمد علی عرب، خانه حیران، گذر تاریخی محمودی، ابوالمعالی (رستوران)، بقعه ۱۲ امام، زندان اسکندر (مدرسه ضیائیه)، خانه تهرانی
 6. کارگاه هنری و صنایع دستی، خانه تاریخی نواب، هتلی کهن کاشانه، خانه تاریخی عرب زاده (موزه سکه حیدرزاده)، خانه سفالی، موزه منسوجات
 7. خانه طاق بلند (مقر حکومتی آل مظفر)، کارگاه دارایی بافی، گذر یوزداران، خانه لاری ها، خانه نساجی، کوچه بازار نو، آسیاب کوشک نو، آب انبار وزیر، پایاب قنات زارچ، برج و باروی یزد (ارگ یزد)

 محور دولت آباد مناسب برای دوچرخه سواری و پیاده روی

 1. میدان شهید بهشتی، مدرسه ایرانشهر، آب انبار مسعودی، موزه علوم طبیعی، بازار هاشم خان
 2. بقعه سید شمس الدین، گذر تاریخی چهار منار، باغ جهانی دولت آباد، هتل باغ مشیرالممالک

محور گردشگری دخمه زرتشتیان، مار کار

 1. دخمه زرتشتیان یزد، بوستان ناجی، موزه آئینه و روشنایی، پارک هفتم تیر، کارگاه های مازاری، مدرسه کیخسروی
 2. آتشکده زرتشتیان، محله زرتشتیان، آب انبار رستم گیو، بدنه بلوار بسیج، مجموعه تاریخی گلشن (خانه، آب انبار و حمام)
 3. آب انبار شش بادگیری، مجموعه گردشگری داد، مجموعه مارکار (مدرسه، موزه، میدان)
 4. قلعه اسدان (ستی پیر)

محور یزد جدید

 1. دروازه قرآن، امامزاده سید جعفر، مجموعه ورزشی و اقامتی زنبق، مجموعه آبی مهنور، بلوار جمهوری، پارک غدیر
 2. کارخانه اقبال (پارک علم و فن آوری)، میدان آزادی (باغ ملی)، مجتمع تجاری و شهربازی ستاره
 3. میدان باهنر، میدان امام حسین، استخر عدالت، موزه محیط زیست، پارک شادی، مجتمع تجاری امیر
 4. صفائیه (پارک آزادگان، موزه دفاع مقدسی، هتل های صفائیه و ارگ، مجتمع های تجاری آریا، تک، علاالدین، سیتی سنتر، سپهر)
 5. رستوران های تشریفاتی، رس توران، آریانا، عمارت وکیل و سزار
 6. بلوار دانشگاه به طرف دانشگاه های یزد و آزاد، بلوار جوان، میدان امام علی، باغ تاریخی خان، پارک کوهستان

به محور بیابان زارچ

 1. تالاب کوثر و کمپ های کویری سندباد و باران
 2. قلعه ابرند آباد و باغات انار
 3. جاذبه های گردشگری زارچ، آب انبار شیر، آتشکده زرتشتیان، بافت تاریخی اله آباد، حمام قدیمی، مسجد جامع داخلی حسینیه دارالشفاء، مسجد امیرالمومنین، چهاربادگیری، قنات و پایاب
 4. دخمه و کویر زارچ (شتر سواری، سافاری کویری، پیاده روی، رصد ستارگان)

محور بیابان فهرج (سواره)

 1. روستای تاریخی فهرج (مسجد جامع و شهدای فهرج)
 2. کمپ های کویری نشاط و فروردین (شتر سواری، سافاری، پیاده روی در کویر، رصد ستارگان)
 3. قلعه خویدک، قلعه ملاباشی

داستان ها و روایت های یزدی در مسیر تور بافت گردی یزد

آشنایی با سید علی‌ محمد وزیری

حجّت¬الاسلام و المسلمين حاج سيد علي محمّد وزيري يزدي (1273_ 1356ش) به واسطه صداي رسايي كه داشت، از مشهورترين وعّاظ يزد بود.در سفرهایش از بيشتر علماء و دانشمندان، مراجع و واعظان ايران، دستخط و عكس به يادگار گرفت و بعدها آن را در مجموعه‌ای نام «مجمع الجواهر» سامان داد و در گنجينه مخطوطات كتابخانه وزيري قرار داد. وزيري در طول ساليان عمر خود در زمينه های دينی، اجتماعی، سياسی و فرهنگی فعاليّت های سودمندی داشت مانند:

 1.  تعمير و مرمّت مسجد جامع كبير يزد و تشكيل هيئت حاميان مسجد در سال 1324ش
 2. بنيانگذاری مدارس جامعه تعليمات اسلامي يزد در سال 1334ش
 3. راه اندازي و اداره كتابخانه وزيری در سال 1334ش با حدود دو هزار جلد كتاب چاپی و خطی شخصی خود
 4. قرار دادن موقوفاتی از جمله: سه خانه در يزد و سهام بانك توسعه صنعتی و معدنی و كارخانه اقبال يزد
دیدن اولین حصار تاریخی یزد که شما را شگفت‌زده می‌کند

قبل از این که به دیدن ایان حصار تاریخی یزد سر بزنید، جا داره به توصیف یزد از زبان ابن حوقل در کتاب ایران فی صورة الارض اشاره کنیم. «از مهمترین شهرهای ولایت اصطخر از سوی خراسان «کثه» است و آن حومه یزد و ابرقویه می‌باشد. اما کثه که حومه یزد است، شهری است در کنار بیابان و هوای آن خشک سالم است و مانند شهرهای کوهستانی فراخ نعمت است و روستایی دارد که محصولش ارزان است. بیشتر بناهای آن دراز شکل است و از گل ساخته شده. در آنجا شهری است استوار که قلعه‌ای با دو دروازه آهنین دارد: یکی به نام ایزد (باب ایزد) و دیگری در مسجد (باب‌المسجد) که نزدیک مسجد جامع است. این جامع در ربض قرار دارد و آب‌های آن از قنات تأمین می‌شود»

پیاده روی یزد بافت گردی تاریخ یزد روبه‌راه

نقشه دنیا از دید ابن حوقل که در سفرنامه خود به یزد اشاره کرده است.

 • داستان امام زاده ها با اسامی جالب
 • داستان محله جنگل، یوزداران یا فهادان
 • آشنایی با کارکرد آب انبارها و تفاوت آن‌ها با پایاب قنات ها

تخصص اصلی من ترجمه انگلیسی به فارسی هست ولی نویسندگی و کپی رایتینگ رو انجام می دم. داخل رو به راه درباره سرگرمی، تجربه، سفر و گردشگری می نویسم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *