زرتشتیان ایران و جهان| سرگذشت و معرفی 50 تا از معروف ترین زرتشتیان ایران و جهان

زرتشتیان و پیروان دین زرتشت دارای باور مهرپرستی ، ارج گذاشتن به گیاهان، درختان، همه رستنی‌ها و جانوران سودمند برای جهان هستی هستند

در این مقاله با ما همراه شوید تا در رابطه با معروف ترین زرتشتیان ایران و جهان و علت مهاجرت زرتشتیان از ایران به دیگر نقط جهان آشنا شوید همچنین در رابطه با تاثیرات زرتشت بر تفکر انسان اطلاعاتی کسب کنیم.

زرتشتیان جهان و ایران

سه حکمت زرتشت

تاریخچه

تاریخ پیدایش دین زرتشت به 1000 تا 1400 سال قبل از میلاد مسیح بوده است.

به احتمال زیاد زادگاه زرتشت در کنار دریاچه ارومیه بوده که بدلیل عدم قبول زرتشت توسط بزرگان دین مجبور به سفر به شرق جایی که اندک پیروانی پیدا کرد که با گرویدن شاه گشتاسب و یکی از اقوام مادها به نام مغان به دین زرتشت این دین رواج پیدا کرد و تا زمان حمله اعراب به این سرزمین دین رسمی، اصلی وملی ایرانیان بوده.

در مدت  پنج قرن بعد از حمله‌ی اعراب اکثر ایرانیان که دارای دین زرتشت بودند به دین اسلام گرویدند.به همین علت بود که بسیاری از زرتشتیان ایران به سزمینهای شرقی مثل هند مهاجرت کردند که این مهاجرت در حدود قرن های اول تا چهارم شمسی اتفاق افتاد که  در سواحل غرب هند به نام گجرات یک جامعه زرتشتی را شکل دادند که بنیان گذار این جامعه از زرتشتیان خراسان بودند که برای فرار از تغییر دین خودرا به هند رساندند.

و برخی از آنان مخصوصا اشرافیان ساسانی، اعضای ارتش به چین برای همیشه مهاجرت کردند.این مهاجران تا حدود اواسط قرن هشتم شمسی به عنوان زرتشتیان پارسی شناخته میشدند که بعد به تدریج در جمعیت آن کشورها ادغام شدند.

با این حال برخی از زرتشتیان در روستاهایی به صورت گروهی جمع شدند و به ادامه زندگی خود پرداختند که الان تحت عنوان روستاهای زرتشتی در ایران هر ساله گردشگر های بسیاری را برای بازدید به این روستا ها میبرند

رو به راه ، زرتشتیان معروف ایران و جهان

عکس قدیمی زرتشتیان راه راستی

اگر در ادامه نیاز به راهنمایی داشتید میتوانید با کارشناسان رو به راه از طریق شماره تماس زیر و یا سایت رو به راه ارتباط برقرار نمایید.

09388665797

مزدیسنا

مَزدَیَسنا (مزداپرستی) که به دین زرتشت و دین بهی معروف هستند، در جهان بینی مزدایی عالم محل حدال بین خیر و شر است که در آخر نیکی بر بدی پیروز میشود

اوستا کتاب دینی زرتشتیان است که در این کتاب گاها سروده های زرتشت در آن آمده که به جنبه های گوناگون دین زرتشت میپردازد

دین زرتشت خدایان را به دو گروه اهورا و دیوها تقسیم کرده که اهورا نماد خدای خیر است و شایسته پرستش هستند که اهورا مزدا (اهورای خردمند)بزرگترین اهورا است

جمعیت و پراکندگی

در سالهای گذشته مرتبا جمعیت اقلیت های دینی درحال کاهش بودند به همین دلیل آمار های جمعیتی تابت و معتبری اعلام نمیشود و آمار جمعیتی ایران متفاوت اعلام میشود و در این زمینه اتفاق نظری وجود ندارد.

در سرشماری های سالهای مختلف به شرح زیر اعلام شده است

سرشماری سال 1345:  بیش از 20هزار نفر

سرشماری سال 1355:  کمتر از 20هزار نفر

سرشماری سال 1365:  نزدیک به 40هزارنفر (این درحالی است که اقلیت های دینی بعد از انقلاب با کاهش چشمگیری مواجه شده بود)

سرشماری سال 1375:  کمتر از 30هزارنفر

سرشماری سال1385:  حدود 20هزارنفر

سرشماری سال1390:  حدود 25هزارنفر

سرشماری سال 1395:  تعداد 23109 نفر

به صورت کلی این آمارها نشان دهنده این است که بعد از گذشت 60 سال از اولین آمار رسمی کشور و افزایش جمعیتی کشور این تعداد حدودا ثابت مانده است که میتوان به مهاجرت گسترده زرتشتیان به خارج از کشور دانست.

بالاترین تعداد زرتشتیان  در تهران ساکن و بعد از تهران به ترتیب در شهر های یزد، کرمان، شیراز، اصفهان واهواز هستند که در شهرهای بندرعباس، گیلان و رشت هم به تعداد اندکی ساکن هستند.

ولی بیشتر در بین عموم مردم یزد به عنوان شهری که بیشترین تعداد زرتشتی را در خود دارد شناخته شده است.

انقلاب زرتشت در تفکر انسان

دین زرتشت به عنوان یکی از ادیان باستانی و احتمالا یکی از اولین آیین های توحیدی در جهان که همچنان پیروانی در ایران و دیگر نقاط جهان دارد.

تاثیر زرتشت بر فلسفه و تفکر غربی تا حدی زیاد بوده است که یکی از کتابهای نیچه به عنوتن (چنین گفت زرتشت)نام گرفته است (نیچه با دین زرتشت به واسطه دوست خود لواندرئاس سالومه همسر فردریش کارل اندرئاس که پروفسور رشته ایرانشناسی بود آشناشد)نیچه زرتشت را اولین اخلاقگرا و خود را اولین غیر اخلاقگرا میدانست.

تاثیر اخلاق زرتشتی بر سیاست

تاثیر اخلاق زرتشتی بر سیاست زرتشت اولین فردی بود که به طریقی آری‌گویانه به تمدن و در جهت تثبیت عصر کشاورزی در مقابل خدایان آریایی یا دیوها ایستاد. «میتوان زرتشت را  بنیان‌گذار عصر آهن نام برد، کسی که پایان عصر برنز، عصری که هومر نمایندۀ آن است را اعلام کرد.» زرتشت در مقابل جنگجویان و خدایان آنان یعنی «کی‌ها» و «دیوها» ایستادهگی کرد و با تفکر «نیک»، آن‌ها را به چالش کشید.

که گفت خدایان دیگر به دلیل نامیرا بودن و با زرمند بودند پرستیده نشوند بلکه بد صورتی لیاقت پرستش دارند که بر مینای خیر و یا شر رفتار کنند در غیر این صورت این خدایان از لشکر شیاطین هستند که به همین دلیل وظیفه انسانها جنگ آوری و نام آوری نیست بلکه رسیدن و نزدیک به بعد خدایان نیک بود که در کل برای اولین بار اخلاق در بعد انتولوژیک، نحوه خاص بودن انسان در جهان به وجود آمد که برای اولین بار توسط زرتشت سیاست بعد الهی گرفت.

تاثیر زرتشت بر فلسفه

اما انقلاب زرتشتی یک جهت جهانی داشت که که آن هم تاثیر زرتشت و دین زرتشت بر موسس واقعی فلسفه افلاطون است که بسیاری از یونانیان هم عصر افلاطون او را تحت تاثیر زرتشت میدانستند و حتی گاهی او را مجدد زرتشت می دانستند(اما راه افلاطون از زرتشت و یونان از ایران جدا شد. پاسخ هستی (به قول هایدگر) به تعلیق استعلایی یونانی و اخلاق نظری افلاطون، لوگوس بود؛ درصورتی‌که اخلاق امری زرتشت حکمت یا گنوس. اکنون جای ادامۀ این بحث نیست)

فلسفه به دنبال کشف چیست؟ مگر غیر از شناخت حقیقت است؟مگر غیر از این است که فلاسفه بدنبال گزاره های فلسفی معطوف به حقیقت باشند؟  دین و اخلاق  زرتشتی، عقیده بر این دارد که جهان تقسیم شده به خیر و شر و انسانها را دعوت به به نیکی میکند و عقیده دارد که دیوان مظهر دروغ و دروندی و اهوراییان مظهر خیر و راستی هستند و واژه های دروغ و راستی ، نیک و بد که کلید واژه های آیین زرتشت است،  و واضح است که جهان  تنها با این برنامه یعنی راستی و دروغ است که اصولا معرفت شناسی هدفمند میگردد وگرنه که معرفت شناسی که ارسطو بنا نهاده است بدون این عقاید خیر و شر بدل میشود به تئوریا و فرضیات صرف.

رو به راه

زرتشت در سنگ نگاره ها

تاثیر زرتشت بر اخلاق تربیتی

بر اساس تحقیق های صورت گرفته انسان های کامل قبل از ظهور زرتشت زورمند و قوی بودن است و هیچ گونه ویژگی های اخلاقی وجود نداشته که با ظهور زرتشت انسان کامل دارای ویژگی های مانند قرب به اهورا، پیروی از راستی، اخلاق نیک، بر خورداری از دانش، اخلاق مداری، رشد و حس مسئولیت اجتماعی است که اصول تربیتی  مبانی هدف های کلی عبارتند از آزادی در انتخاب، پرورش روشهای انسان شناسی و پیکار اخلاقی بر پایه این اصول و هدف ها مثل تدبر در طبیعت، پند و اندرز، آموزش فن سخنوری، ستایش و عبادت، ورزش و آموزش جنگاوری، بازی و خردورزی است.

اخلاق و حقوق بشر

زرتشت پیام آور یکتا پرستی و توحید در ایران و جهان بوده است که مردم را به یکتا پرستی و پرستش خدای بزرگ هستی (اهورامزدا)دعوت کرده است. دین زرتشت از ابتدایی ترین ادیان آسمانی بوده است که ارزش های اخلاقی مثل: صلح طلبی، مدارا، رعایت حقوق بشر، راستی جویی،درست کاری را برای جهانیان به ارمغان آورد که تمامی این ارزش های اخلاقی وجه مشترک تمامی پیامبران جهان است .

مشاهده میشود که قدیمی ترین مدارس و بیمارستان های شهر یزد، متعلق به زرتشتیان است که بر اساس باور به عدالت اجتماعی و کرامت انسانی، در خدمت همه مردم مسلمان و زرتشتی قرار داشته است. زرتشتیان بر اساس آموزه‌های کیش زرتشت همواره حامی میراث فرهنگی و حافظ آیین‌ها و جشن‌های باستانی همچون نوروز، مهرگان و سده بودند، آیین‌هایی که بر اساس ایده شادی همگانی، تکریم بزرگان، ترویج فرهنگ صلح، پذیرش دیگری و انسجام ملی بنا شده‌اند.
برای هر ایرانی مایه افتخار است که به سرزمینی تعلق دارد که مهد یکتاپرستی است و مردمانش کهن ‏ترین ملت یکتاپرست دنیا هستند. ما ایرانیان مسلمان نیز بدین جهت به فرهنگ و تاریخ این سرزمین مباهات می‌کنیم، فرهنگی که همگان را به گفت‌وگو، اعتدال، مروت، صلح، مدارا و رعایت حقوق شهروندی دعوت می‌کند.

کشورهایی برپایه جمعیت زرتشت

جمعیت دقیق زرتشتیان  جهان مشخص نیست ولی چیزی حدود 125000 تا 300000 نفر تخمین زده شده است که بیشتر زرتشتیان در نواحی ایران قدیم (ایران، آذربایجان، پاکستان و افغانستان)زندگی میکردند

هم اکنون جمعیتی بزرگ از زرتشتیان در خارج از کشور، کشورهای حوزه خلیج فارس، بریتانیا، استرالیا، سنگاپور، آمریکای شمالی ساکن هستند

زرتشتیان ایران و جهان ، رو به راه

جمعی زرتشتیان جهان ، زرتشتیان جهان

ردپای دین زرتشت در چین

کهن ترین نشانه ای که در چین پیدا شده که نشانگر وجود زرتشت در چین  است  قبر شاهزاده خانم زرتشتی با سنگ نوشته‌ای پهلوی متعلق به سده سوم یا نهم یافت شده است. از طرفی معروف است که شاهزادگان ایرانی در زمان ساسانی برای جلب کمک در برابر اعراب تا چین رفته بودند

و در سالهای ورود اسلام به ایران مهاجرت ایرانیان به چین معمول بوده است
در ۵۳/۶۷۳ فیروز و پسرش نرسه به دربار تانگ پناه جستند و در ۶۹/۶۸۸ به درخواست او در چِنگ ـ آن آتشکده ای بنا شد.
در سده دوازدهم/ هجدهم بازرگانان پارسیِ بمبئی تجارت خود را تا چین گسترش دادند، نان در هنگ کنگ، کانتون و شانگهای به فعالیت پرداختند و در تجارت تریاک وبانکداری  نیز وارد شدند.
کتاب SE.I.PIEN.NIEN.PAO قدیمی ترین کتاب چینی است که در آن از دین زرتشت   تحت عنوان ( آنگاه زرتشت آیینی پدید آورد و دین خود را مستقر نمود. او از دانایان ایران بود) نام برده است که این کتاب در بین سالهای 571 الی 545 قبل از میلاد نوشته شده است.حدسی که میتوان زد اینست که در زمان کشور گشایی پادشاه هخامنشی کوروش باعث شده بود که توجه  چنیان به قدرت در حال گسترش پارسی ها جلب شود

در چین دین زرتشت را با نام هسیین (HSIEN) تحریر شده که باعث شگفتی شده که این کلمه به معنی آسمان و ملکوت است.

گفته مشود که در اوایل سده ششم میلادی برای اولین بار بدلیل مراودات بازرگانان ایران و چین آیین زرتشت وارد کشور چین شده که حتی این آیین وارد دربار امپراطوری چین هم شده بوده که همسر هسوان-وو-تی (HSUAN-WU-TI) به نام لینگ-تایی-هو (LING-TIAI-HOU) دارای دین زرتشت بوده اند.

همچنین دو پادشاهان دو سلسله پی-چی” (PEI-CHI) و “پی-چوا” (PEI-CHOW) دارای این دین و آیین بوده اند.

ورود دین زرتشت به چین از دو طریق صورت گرفته است که

دسته اول: سفیران و فرستادگان پادشاهان ساسانی بوده اجازه تبلیغ دین زرتشت را داشتند.

دسته دوم: افرادی که به دلایل مختلفی وارد چین شده و در آنجا ساکن شده بودند.

ردپای دین زرتشت درهند

پارسیان، هند را موطن اصلی خود می دانند و پس از استقلال هند نیز با جامعه هماهنگ شدند و توانستند بسیاری از سمت های مهم در ادرجات مختلف و گوناگون را بدست آورند.

اولین موج مهاجرت ایرانیان به هند در ابتدای حمه اعراب به ایران بوده که تا سالها ادامه داشته است.دومین موج در ابتدای حکومت صوفیه در ایران بوده.

یکی از دلایلی که زرتشتیان بیشتر مهاجرت کرده اند میتوان به این دلایل اشاره کرد که در کتاب مقدس زرتشتیان(اوستا) هند را به عنوان کشوری با رودهای مقدس نام برده است و بدلیل روابط گشترده بین ایران و هند از دیر باز، هندی ها زرتشتیان را عموزاده های خود میدانند و برای آنان احترام زیادی قائل هستند که تمام این موارد میتواند هند مقصد مناسبی برای زرتشتیان باشد.

در ابتدا زرتشتیانی که از ایران به مقصد هند مهاجرت کردند ا کشتی ها به منطقه سنجان در ایالت گجرات وارد شدند.

در ابتدا سر وزیر آن ایالت با ورود آنها مخالف بود و همچنین بعلت احترام زیاد نمی خواست که به صورت مستقیم به آنان بگوید، بنابراین یک پیاله پر از شیر را برای زرتشتیان تازه وارد که نشان دهنده ظرفیت کامل این ایالت و قبول نکردن آنها است، فرستاد. همیشه زرتشتیان از موبد موبدان که به او «دستور» می گویند پیروی می کنند

در مواقع بحران از او کمک می خواهند. در آن زمان، دستور با درایت کامل مشتی شکر به آن پیاله اضافه و آنرا مخلوط می کند به صورتی که یک قطره هم بیرون نمی ریزد و برای سر وزیر باز می گرداند. هنگامی که سر وزیر ایالت گجرات داستان را متوجه می شود و از آن شیر میل می کند،

متوجه می شود که آنها بسیار باهوش و با درایت هستند و با سه شرط اقامت زرتشتیان را می پذیرد. اول آنکه زبان گجراتی بایستی زبان رسمی آنان شود. دوم آنکه نه تنها به تمام فرهنگ و رسومات ما احترام گذارند بلکه آنها را انجام دهند و سوم آنکه نبایستی اسلحه حمل کنند. زرتشتیان با قبول شروط وارد هند شدند و مانند شهروندان هندی به کار و تلاش پرداختند.

در حال حاضر تعداد زرتشتیان هند چیزی در حدود 69 هزار نفر هستند که 80 درصد آنها در شهر بمبئی و ایلت مهارشترا هستند

زرتشیانی که رد شهر بمبئی زندگی میکنند اقلیت بسیار کوچکی هستند ولی از لحاظ اقتصادی اقلیت بسیار بسیار مهم هند هستند که بخش های مهم صنعت، اقتصاد و علم هند را دست گرفته اند

زرتشتیان هند جز پیش قدم ها و پیشگامان در بخش های مختلفی بوده اند مثل:اولین کارخانه فولاد، کشتی سازی،اولین خلبان، اولین دانشمند هسته ای همه توسط پارسیان صورت گرفته.

رو به راه ، زرتشتیان ایران و جهان

زرتشتیان هندی

معروف ترین زرتشتیان هند

معروف ترین و بزرگ ترین  کمپانی فعال در هند که توسط پارسیان بنیانگذاری شد کمپانی تاتا است. این کمپانی در سال1868 توسط فردی به نام جمشید تاتا تاسیس شد که اکنون در هفت حوزه ارتباطی اطلاعات و فناوری،مهندسی،مواد،خدمات،محصولات مصرفی ،انرژی و مواد شیمیایی فعالیت دارد.این درصورتی است که اسم تاتا در تمام محصولات از خودرو گرفته تا چای و ماهواره خدمات علمی وفرهنگی  به چشم میخورد.

خانواده‌های میستری، تاتا،گودرج، پونا والاو…جز پولدارترین و سرشناس ترین خانواده های زرتشتی پارسی هند هستند امروزه آنان همانند گذشته به دین و رسومات آیین خود پایبند هستند اما با این حال خواستار اصلاحاتی در دستورات نیز هستند که می توان به عنوان مثال به تدفین یا سوزاندن اجساد هستند. باید گفت که هنوز هم موبدان اجساد را مانند رسم کهن به دخمه می برند و غذای کرکس ها می کنند.

هم اکنون ۴۴ آتشکده در بمبئی، ۶ آتشکده در بهاروج، ۹ آتشکده در شهر سورت فعال هستند. پارسیان دارای انجمن های در شهرهای بمبئی، دهلی، احمد آباد، حیدر آباد، سکند آباد، مدرس و نوساری هستند که هدف آنها رسیدگی به آتشکده ها، برگزاری مراسم ها مذهبی و غیرو می باشد.

پارسی پنچایات بمبئی که همه آنرا با نام اختصاری BPP می شناسند، بدنه اصلی جمعیت زرتشتی ها هندی و ایرانی در هند هستند.

که خدمات بسیاری را در زمینه های آموزشی و خدمات درمانی نه تنها برای پارسیان هند بلکه برای شهروندان هندی انجام داده اندکه از جمله آن می توان به کمک به دانشکده Elphinstone، دانشگاه بمبئی، دانشکده پزشکی B.J. در پونا، کمک به تاسیس بیمارستان های “کاما”،Wadia and KEM و…

موسسه مشرق شناسی کاما ک.ر (سی او آی) در بمبئی به یاد خورشید جی رستم کاما شرق شناس، معلم اصلاح طلب زرتشتی  راه اندازی شد که کتابخانه این مرکز یکی از منابع مهم زرتشتیان محصوب میشود هرچند کتابهایی در زمینه هندوئیسم،سیک،اسلام،وسایر ادیان هم در این کتابختنه وجود دارد ولی پایه و اساس این کتابخانه بر دین زرتشت استوار است.که با موسسه های فرهنگی جمهوری اسلامی همکاری های زیادی دارند.

پشوتن جی دوسابایی مارکار که بازرگان و نیکوکار پارسی که تمام عمر و مال خود را در راستای امکانات رفاهی، آموزشی و فرهنگی برای زرتشتیان ایرانی وقف کرده است که بسیاری از آثار این خیر در یزد، کرمان و تهران به جا مانده است و در حال استفاده است.

معروف ترین زرتشتیان  ایران و جهان

 • جمشید جی نوشروانجی تاتا: از بزرگان و پیشگامان صنعت  هندوستان
 • فرهنگ مهر: استاد دانشگاه بوستون آمریکا و معاون سابق ایران
 • دستوردهالا: زبانشناس اهل هندوستان
 • زوبین مهتا: رهبر بزگ ارکستر و موسیقی کلاسیک جهان
 • رستم گیو: سناتور مجلس سنا و بنیانگذار خیریه گیو
 • هرمز آرش: سازنده و واقف محله تهرانپارس
 • رشید شهمردان: تاریخنگار، اوستا شناس، ایرانشناس بزرگ
 • رستم شهزادی: موبد موبدان در زمان معاصر
 • سروش جمشیدی: بازیگر تلویزیون
 • کیوان مزدا: جراح ستون فقرات
 • فردوس کاویانی:بازیگران معروف سینمای ایران
 • دقیقی: بعد از مرگ فردوسی اولین فردی بود که سرایش فردوسی را از سرگرفن و کار اورا ادامه داد
 • دستور داراب: شاعر و نویسنده برجسته قرن یازدهم
 • پشوتن جی دوسابایی مارکار:نیکوکار و بازرگان پارسی
 • مهربابا: بنیانگذار فرقه عرفانی در جهان در قرن بیستم
 • اردشیر یگانگی: اولین کارخانه مدرن چرم سازی در ایران را تاسیس نهاد
 • فرنگیس یگانگی: بنیانگذار مرکز صنایع دستی در ایران
 • میرزا سروش لهراسب: نویسنده، شاعر ومدیر
 • ارباب کیخسرو: موسس کتابخانه مجلس و نماینده مجلس
 • بهرام گور آنکلساریا: ایران شناس و مورخ
 • مانکجی ایمیجی هاتریا: اولین سفیر ایرانیان در دوره قاجار که باعث بهبود معیشت زرتشتیان ایران بود
 • ماهداد: اولین نخستین موبدان موبد در زمانی ساسانی
 • بزرگمهر: طبیب و حکیم بزرگ ایرانی
 • زرتشت بهرام پژدو: شاعر زرتشتی  قرن هفتم
 • مازیار: حاکم مازندران که زرتشتی بود و علیه خلفای عباسی قیام کرد
 • اردشیر بابکان: نخستین پادشاه ساسانی بود
 • شاپور دوم: پادشاه ساسانی و حامی حکومت دینی
 • انوشیروان: شاه و فیلسوف معروف ساسانی
 • مزدک: در دوران ساسانی بدعتی در دین زرتشت بوجود آورد و فرقه ای جدا به نام مزدکی را بوجود آورد که با استقبال رو به رو نشد
 • ارداویراف: نویسند و موبد بزرگ دوران ساسانی بود که اثری تحت عنوان ارداویراف نامه از او به جا مانده که که باور زندگی پس از مرگ در باور زرتشت را بوجود آورد
 • تنسر: موبد بزرگ زمان اردشیر بابکان
 • آذربادمهراسپندان: موبد زمان شاپور دوم که جمع کننده متاب دینی خرده اوستا بود
 • پولس ایرانی (پاول پارسی)فیلسوفی که در زمان خسرو انوشیروان ساسانی میزیست
 • دکتر اسفندیار یگانگی: دکتر یگانگی پایه گذار شرکت آبیاری در ایران است و پدید آورنده آبیاری نوین در ایران است که بیش از 2500 حلقه چاه در کشور حفر کرده است.
 • جاماسپ: منجم،داماد و دوست زرتشت
 • گشتاسب: اولین پادشاهی که دین زرتشت را پذیرفت و پشتیبان مردم زرتشت و یا همان مزدیسنی شد
 • پورچیستا: جز نخستین افرادی که به دین زرتشت پیوست و دختر زرتشتاست
 • کرتیر: موبدان موبد که یکی از مهمترین افراد گسترش دین زرتشت در دوران ساسانی

زرتشتیا ایران

روبه راهی شو

اگه با خوندن این مطلب و یا از قبل علاقه به شناخت بیشتر دین رزتشت،زرتشت یعنی چه، احکام دین زرتشت، نماز در دین زرتشت، متاب دین زرتشت، آداب و رسوم زرتشت، آشنایی با مردمان زرتشتی و… دارید میتوانید از طریق سایت رو به راه در برنامه های مرتبط مثل : تور زرتشتیان، تور پیاده روی محله زرتشتیان شرکت کنید تا بیشتر در رابطه با این دین کهن سرزمینمان آشنا بشیم.

افزایش جمعیت زرتشتیان

اشتراک گذاری

6 یک نظر

  1. ریحانه محدثی نویسنده ارسال پاسخ

   سلام، برای ما هم باعث افتخاره که یکی از پیروان دین زرتشت از این مقاله خوشش اومده و همراه ماست ، شما میتوانید از طریق لینک زیر با برنامه های مربوط به زرتشتیان آشنا بشید و در صورت تمایل با رو به راه همراه شوید
   https://rooberah.net/sohbed/4993167

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *